name | autoweek.cz

Luxusní elektromobilita na nejvyšší úrovni

Luxusní elektromobilita na nejvyšší úrovni

27.10.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Rolls-Royce představil svůj první elektromobil: kupé Spectre.

Dvoudveřové kupé je založeno na platformě Rolls-Royce „Architecture of Luxury“, která se používá i pro modely Phantom, Cullinan a Ghost se spalovacími motory. BMW jako majitel Rolls-Royce garantuje, že tento vůz plně dostojí pověsti exkluzivní značky. Elektrický pohon s akumulátorem do nabídky dokonale zapadá. I proto by do roku 2030 měla být kompletní nabídka modelů plně elektrická.

 

„Spectre má všechny kvality charakterizující Rolls-Royce - je tichý a výkonný. Spectre ukazuje, jak dokonale se značka hodí k elektrifikaci. Jeho plně elektrické pohonné ústrojí posiluje všechny vlastnosti, které z Rolls-Royce dělají Rolls-Royce. V Rolls-Royce Motor Cars je dokonalost založena více než na výrobě toho nejlepšího. Je to kultura, postoj a naše hlavní filosofie,“ říká generální ředitel Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös.

 

Hodnoty výkonu, zrychlení a dojezd 5453 mm dlouhého Spectre s hmotností 2975 kg výrobce oznámí později. Finální fáze vývoje má být dokončena ve druhém čtvrtletí roku 2023. Podle předběžných údajů se očekává spotřeba elektrické energie 21,5 kWh/100 km, dojezd 520 km a zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 s. Hnací ústrojí má mít točivý moment 900 N.m a výkon 430 kW (585 k).

 

Spectre je v souladu s tradicí značky velkoryse a luxusně vybaven a zákazníci si mohou své vozidlo rozsáhle upravovat. Spectre se také chlubí přepracovanou digitální „luxusní architekturou“ zvanou Spirit. Tento systém nejen spravuje funkce automobilu, ale také je integrován do aplikací Whispers App umožňující zákazníkům komunikovat se svým vozem na dálku a přijímat živé informace.

 

Spuštění prodeje Spectre je naplánováno na čtvrté čtvrtletí roku 2023.