name | autoweek.cz

Manpower Index trhu práce

Manpower Index trhu práce

11.03.2014 | Ivana Rybecká | Tiskové zprávy

Výsledky průzkumu - 2. čtvrtletí 2014 - Česká republika: ekonomické oživení se zatím na trhu práce příliš neprojeví. Výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce ukazují, že zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí očekávají spíše stagnující náborové aktivity.

Společnost Manpower Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí roku 2014.

V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2014 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Manpower má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro druhé čtvrtletí 2014 nejisté náborové plány: 4 % zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 5 % předpovídá snížení počtu pracovních sil a 89 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2014 hodnotu -1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím i v meziročním srovnání zůstává Index relativně stabilní.

Po provedení sezonního očištění dat za účelem odstranění dopadu sezonních výkyvů v náborových aktivitách je hodnota Indexu -2 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index oslabil o 5 % a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku zůstává relativně stabilní.

„Počet nezaměstnaných v lednu 2014 dosáhl v novodobé historii České republiky maxima a bohužel se potvrdily nejisté předpovědi minulého průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí roku 2014. Růst nezaměstnanosti není výsledkem hromadného propouštění v některých odvětvích, ale dlouhodobé snahy zaměstnavatelů o zvýšení efektivity jejich činnosti. V době rostoucí konkurence a současného snižování marží jsou firmy nuceny produkovat více s menším počtem lidských zdrojů. Výsledky našeho průzkumu pro druhé čtvrtletí roku 2014 naznačují pokračující opatrnost ze strany zaměstnavatelů,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Group Česká a Slovenská republika.

Regionální porovnání v rámci ČR

Zaměstnavatelé ve všech třech regionech hlásí utlumené náborové prostředí, s nejslabším Indexem v Čechách. V porovnání s předchozím čtvrtletím i v meziročním srovnání se Index snížil ve dvou ze tří regionů.

Zaměstnavatelé v Praze a na Moravě očekávají pro druhé čtvrtletí 2014 stagnující trh práce s Čistým indexem trhu práce -1 %. Snižování počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé na v Čechách s Indexem -2 %. V porovnání s minulým čtvrtletím se Index na Moravě snížil o 2 %. Zaměstnavatelé v Praze hlásí snížení Indexu o 1 %. V Čechách zůstává Index stabilní. V meziročním srovnání se Index na Moravě zvýšil o 5 %, ale snížil se o 3 % v Čechách a v Praze.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v šesti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší Index předpovídá odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s Čistým indexem trhu práce -14 %. Nepříznivé podmínky na trhu práce hlásí také zaměstnavatelé v odvětví Stavebnictví s Indexem -9 %, Velkoobchod a maloobchod, kde má Index hodnotu -5 %.

Zaměstnavatelé ve čtyřech odvětvích předpovídají zlepšení náborového prostředí. Nejsilnější hodnotu Čistého indexu trhu práce +6 % hlásí Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura.

V odvětví Doprava, skladování a komunikace zaměstnavatelé očekávají v druhém čtvrtletí 2014 nepříznivou situaci na trhu práce. Proti předchozímu čtvrtletí i v meziročním srovnání Index značně posílil. Zaměstnavatelé v odvětví Zpracovatelský průmysl očekávají pro druhé čtvrtletí 2014 nejisté náborové prostředí. V porovnání s předchozím čtvrtletím Index zůstává nezměněn a v meziročním srovnání je relativně stabilní.

Globální pohled

Výsledky průzkumu pro druhé čtvrtletí ukazují, že problémy, kterými si prošlo mnoho světových trhů, se uklidňují a zaměstnavatelé začínají projevovat určité dávky optimismu. Zaměstnavatelé ve 38 ze 42 sledovaných zemí a oblastí očekávají nárůst počtu pracovních sil, což je největší míra pozitivní náborové předpovědi od 3Q 2008. Zaměstnavatelé v Irsku a ve Španělsku hlásí své první pozitivní náborové plány od roku 2008. Nejslabší a jediné negativní náborové prostředí hlásí Itálie, Česká republika a Francie.