name | autoweek.cz

Maserati ukázalo první plně elektrický model

Maserati ukázalo první plně elektrický model

03.10.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Maserati, luxusní značka skupiny Stellantis, poodhaluje svůj nový model GranTurismo, první vůz značky dostupný i v plně elektrické verzi Folgore, který přijde do prodeje příští rok.

Maserati, které se loni vrátilo k provoznímu zisku, slíbilo plně elektrické, neboli Folgore, verze všech svých vozů do roku 2025. Maserati uvádí, že elektrické pohonné ústrojí pro GranTurismo Folgore je odvozeno od technologie Formule E se třemi elektromotory s permanentními magnety a výkonem 300 kW a akumulátorem s kapacitou 92,5 kWh.

 

Nové GranTurismo bude k dispozici také s šestiválcovým zážehovým motorem Nettuno 3,0 l Twin Turbo ve verzích Modena s výkonem 360 kW (490 k) a Trofeo se 410 kW (560 k).

 

V konstrukci nosné struktury byly využity inovativní technologie s velkým podílem použití hliníku, hořčíku a vysokopevnostní oceli. Základním prvkem je hlavní řídicí jednotka VDCM (Vehicle Domain Control Module), která je 100% projektem Maserati a sestává ze softwaru, který zajišťuje 360° ovládání všech nejdůležitějších systémů vozu pro nejlepší zážitek z jízdy za všech podmínek. V interiéru jsou inovativní systémy včetně multimediálního systému Maserati Intelligent Assistant (MIA) a nejnovějšího infotainmentu.

 

Podrobnosti o novém voze Maserati zveřejní při oficiálním představení v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž prodej by měl začít ve druhém čtvrtletí. GranTurismo se bude vyrábět v továrně Stellantisu Mirafiori v Turíně.