name | autoweek.cz

Mercedes-Benz nabídne elektrická dvojčata EQT a eCitan

Mercedes-Benz nabídne elektrická dvojčata EQT a eCitan

11.05.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Mercedes-Benz uvádí na trh malý elektricky poháněný minivan EQT a brzy představí i malou dodávku eCitan. Vycházejí ze stejného základu jako vývojový partner Renault Kangoo E-Tech a používají i stejný systém pohonu.

EQT je malý van pro rodiny dlouhý 4498 mm. Následovat bude i varianta s delším rozvorem. Pohání jej motor o výkonu 90 kW (122 k), který má spotřebu 18,99 kWh/100 km. Akumulátor s kapacitou 45 kWh umožňuje dojezd 280 km. EQT má nízkou nakládací hranu 561 mm, což by měla usnadnit nakládání těžkých předmětů. Na obou stranách jsou posuvné dveře. Nabízí místo pro až tři dětské sedačky v zadní řadě. Standardní výbavou je informační systém MBUX.

 

Model eCitan je k dispozici jako skříňová dodávka ve dvou délkách 4498 a 4922 mm. Trakční elektromotor má výkon 90 kW (122 k) a točivý moment 245 N.m. Dojezd s 45 kWh akumulátorem jako u EQT je 280 km. Rekuperaci lze nastavit ve třech stupních pomocí páky voliče směru jízdy.

 

Objem nákladového prostoru 2,9 m3 a užitečné zatížení 544 kg, resp. u dlouhé verze 3,7 m3 a až 722 kg i zatížení přívěsu až 1450 kg jsou srovnatelné s konvenčně poháněnými modely řady Citan. Kromě pevné přepážky (s oknem nebo bez okna) mezi kabinou řidiče a nákladovým prostorem se nabízí i řešení s mřížkou na straně spolujezdce otočnou o 90° směrem k sedadlu řidiče. Sedadlo spolujezdce se sklopí a vytvoří rovný povrch pro přepravu dlouhých předmětů. Délka nákladového prostoru je pak 3,05 m u kompaktní a 3,41 m u dlouhé verze. K dispozici je i tažné zařízení.

 

Pro přepravu osob bude připravena verze eCitan Tourer se zadními výklopnými dveřmi s oknem a druhými bočními posuvnými dveřmi. Zadní asymetricky dělenou lavici lze sklopit.

 

Všechny varianty EQT i eCitanu se vyrábějí v továrně dceřiné společnosti Renaultu MCA v Maubege.