name | autoweek.cz

Mercedes-Benz uspěl u soudu

Mercedes-Benz uspěl u soudu

13.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Německý okresní soud stáhl žalobu proti společnosti Mercedes-Benz ohledně zavinění klimatických změn.

Žalobu proti Mercedesu-Benz, podanou německou nevládní organizací zabývající se klimatem Deutsche Umwelthilfe (DUH), okresní soud ve Stuttgartu stáhl. Šlo o první případ, kdy občané v Německu žalovali soukromou společnost za zhoršování klimatických změn. Nevládní organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) uvedla, že se proti rozsudku plánuje odvolat k vyššímu zemskému soudu.

 

Případ, který požadoval, aby Mercedes-Benz dodržoval přísnější rozpočet na emise uhlíku a zavázal se ukončit výrobu automobilů se spalovacím motorem do listopadu 2030, byl založen na rozhodnutí německého nejvyššího soudu z roku 2021, že klimatické zákony země nečiní dost pro ochranu budoucích generací.

 

Žalobci, tři ředitelé DUH, tvrdí, že jejich práva jako jednotlivců na ochranu před důsledky změny klimatu jsou porušována dopadem produktů Mercedesu-Benz na planetu. Soud však rozhodl, že dosud neexistuje dostatečně hmatatelný důkaz o tom, jak výroba vozů Mercedes-Benz se spalovacími motory ovlivnila práva žalobců. Zda se to může v budoucnu změnit, zatím není jasné, uvedl soud ve svém prohlášení.

 

Podle DUH jen s vozy prodanými v roce 2021 byla skupina Mercedes-Benz celosvětově zodpovědná za 65,5 milionu t CO2 – více než celé země jako Finsko, Norsko nebo Portugalsko. Pokud by emise její produkce zůstaly na stejné úrovni jako nyní, musely by poslední spalovací motory sjet z montážní linky již v roce 2026. Výkonný ředitel DUH Jürgen Resch k tomu řekl: „Nová vozidla od Mercedesu mají nejvyšší emise CO2 ze všech výrobců v Evropě. Mercedes je jediným evropským výrobcem, který za posledních pět let své emise CO2 dokonce zvýšil o 10 g/km. Němečtí výrobci automobilů již desítky let brání účinným zákonům na ochranu klimatu a prochází jim to.“

 

DUH podala podobnou žalobu také na BMW a ropnou a plynárenskou společnost Wintershall Dea, přičemž datum projednávání je naplánováno na listopad. Případ vedený Greenpeace s podporou DUH proti Volkswagenu na stejné téma bude u soudu projednáván v květnu příštího roku.