name | autoweek.cz

Mercedes-Benz Vans a Rivian spojí síly

Mercedes-Benz Vans a Rivian spojí síly

12.09.2022 | Vladimír Rybecký | Doprava

V rámci elektrické transformace Mercedes-Benz Vans plánuje vytvoření společného podniku pro výrobu elektricky poháněných lehkých užitkových vozidel v Evropě s novou americkou firmou Rivian.

Mercedes-Benz Vans se do poloviny dekády hodlá rozloučit s fosilními palivy. Postupně proto důsledně elektrifikuje všechny své modelové řady. Již nabízí všechny modely v segmentu středních a velkých užitkových vozů s elektrickým pohonem. Připravuje elektrické varianty i pro malé dodávky, takže brzy bude mít k dispozici celé aktuální portfolio elektrifikované.

 

Za tímto účelem Mercedes-Benz Vans vyvíjí novou modulární, plně elektrickou architekturu VAN.EA. Plánuje proto odpovídající investice do vývoje této platformy pro plně elektrické střední a velké dodávky a také do výrobních závodů. Mercedes restrukturalizuje své německé továrny, které v současnosti vyrábějí dodávky Sprinter, aby eliminovaly vyšší náklady na elektromobily. „V současné době se všechny naše užitkové vozy vyrábí v Německu. Jsme jediným výrobcem, který to dělá. Chceme zachovat výrobu v Německu, ale je to životaschopné pouze v kombinaci s nižšími náklady,“ řekl šéf Mercedes-Benz Vans Mathias Geisen.

 

Mathias Geisen, vedoucí Mercedes-Benz Vans. „Chceme být jediným výrobcem užitkových vozidel, který bude i nadále vyrábět velké dodávky v Německu – navzdory rostoucím nákladům v důsledku přechodu na elektromobilitu. Abychom toho dosáhli, přeskupujeme naši evropskou výrobní síť pro dodávky abychom zajistili dlouhodobou perspektivu stávajících závodů a přidání nového závodu ve stávající pobočce Mercedes-Benz ve střední/východní Evropě. Tímto způsobem umožníme úspěšnou transformaci Mercedes-Benz Vans do elektrické éry a zajišťujeme náš dlouhodobý růstový potenciál.“

 

Mercedes-Benz Vans také uvedl, že společně se společností Rivian plánuje vytvořit společný podnik na výrobu elektrických dodávek v továrně v Polsku, Maďarsku nebo Rumunsku. Společnosti podepsaly memorandum o porozumění a plánují, jak vyrábět své modely na společné výrobní lince. Šéf Mercedes-Benz Vans Mathias Geisen novinářům řekl, že půjde o společný podnik 50 na 50, a dodal, že jednání by měla být uzavřena velmi brzy.

 

„Máme mnoho odborných znalostí pokud jde o industrializaci, ale na druhou stranu Rivian přináší spoustu nových technologických znalostí pokud jde o elektrickou mobilitu. To je ta správná kombinace, abyste zde našli oboustranně výhodnou situaci,“ řekl Mathias Geisen.

 

Obě společnosti mají vyrábět dvě velké dodávky – jednu založenou na platformě Mercedesu-Benz Vans VAN.EA a druhou založenou na elektrické platformě Rivian Light Van v závodě, který bude prvním závodem Rivianu v Evropě.

 

Rivian patří do přeplněného pole startupů, které se snaží přiživit se na poptávce po elektrických užitkových vozidlech na úkor zavedených výrobců v USA, jako jsou Ford a General Motors. Spolupráce s Mercedesem přichází pro Rivian v důležité době. Společnost se potýká s problémy při navyšování výroby ve své továrně v Illinois kvůli narušení dodavatelského řetězce a rostoucí ceny materiálů ji donutily snížit počet zaměstnanců a zpomalit produktové programy. Rivian vyrábí elektricky poháněné SUV R1S  a pick-up R1T a ve spolupráci s Amazonem vyvinul velký rozvážkový vůz, jehož by měl do roku 2030 dodat 100 000 kusů.

 

Mercedes již na malých elektrických užitkových vozech spolupracuje s Renaultem a Nissanem. Tohoto partnerství by se spolupráce s Rivianem neměla dotknout, protože jde o zcela odlišný segment.

 

Mercedes-Benz Vans v dubnu uvedl, že knihy objednávek má plné, ale jeho továrny se potýkají s problémy v dodavatelském řetězci.