name | autoweek.cz

Milion kilometrů pro vozy službu Uniqway

Milion kilometrů pro vozy službu Uniqway

16.11.2021 | | Tiskové zprávy

Flotila sdílených vozů Uniqway, určených pro studenty a pedagogy vysokých škol, od společnosti Škoda Auto DigiLab za tři roky provozu ujela víc než milion kilometrů.
Ojedinělá služba Uniqway, určená k sdílení vozů v akademickém prostředí, dosáhla významný milník. Přesně po třech letech provozu - univerzitní carsharing měl premiéru 17. října 2018 - najely sdílené vozy Škoda již více než 1 milion kilometrů.
 
S růstem obliby služby se rozšiřuje vozový park, který se z původních 15 automobilů zvětšil na 38 vozidel. Letos na jaře jej zpestřil elektromobil Škoda Enyaq iV, o jehož zápůjčku je velký zájem. Dosud najezdil přes 15 000 km. Službu Uniqway využívá víc než 5000 registrovaných uživatelů z 19 univerzit.
 
Služba Uniqway je určena výhradně pro sdílení mezi studenty a pedagogové českých vysokých škol. Od letošního roku je dostupná nejen v Praze, ale také v Mladé Boleslavi a Kladně. Okruh uživatelů se navíc rozšířil o absolventy partnerských univerzit, mezi které patří České vysoké učení technické, Vysoká škola ekonomická a Česká zemědělská univerzita v Praze, ale i Škoda Auto Vysoká škola. Službu využívají i zahraniční studenti z celkem 79 zemí.
 
Zatímco před třemi lety zahrnoval vozový park 15 modelů Fabia, dnes mají vysokoškoláci k dispozici 38 vozidel - od vozů Fabia a Scala přes městský elektromobil Citigoe iV až po Enyaq iV. Vozy jsou určeny hlavně k příležitostnému využívání, někteří zájemci si ale službu natolik oblíbili, že vozy Škoda používají pravidelně. Nejaktivnější uživatel již má na svém kontě 332 zápůjček.
 
Princip pronájmu je jednoduchý: po bezplatné registraci stačí vyzvednout rezervovaný vůz pomocí aplikace v chytrém telefonu. Uživatelé mají pro snadné doplňování paliva či elektrické energie v autě k dispozici platební karty nebo nabíjecí čipy. Vozy se vracejí do některé z vyhrazených zón a uzamknou se opět prostřednictvím aplikace.
 
Sdílení vozů Uniqway prochází neustálým vývojem, nově například přibyla názorná videa, aby se i méně zkušení zájemci o jízdu seznámili se situacemi, s nimiž se mohou během zápůjčky setkat. Novinkou jsou dále tipy na výlety pro studenty na adrese www.studentskeleto.cz. Vozový park Uniqway byl rovněž k dispozici zaměstnancům v první linii během pandemie nemoci covid-19 v rámci aktivity #SKODAAUTOpomaha.
 
Sdílení univerzitních automobilů Uniqway je jednou z mnoha služeb dostupné mobility od společnosti Škoda Auto DigiLab. Další představuje carsharing soukromých vozů HoppyGo, propojující vlastníky vozidel se zájemci o příležitostné jízdy. Majitelům umožňuje využít vůz k pokrytí nákladů spojených s provozem vozidla v době, kdy automobil nepotřebují, uživatelům zajišťuje snadno dostupnou mobilitu. Do portfolia patří také sdílení elektrických skútrů BeRider.
 
„Službu sdílených vozů Uniqway navrhli před třemi lety sami studenti pro studenty a tento nápad se setkal s velkým úspěchem. Mladí lidé často a rádi cestují, přitom většinou nemají k dispozici vlastní automobil, takže možnost využívat pro své cesty nové, bezpečné a úsporné modely Škoda je pro každého zájemce velkým přínosem,“ řekl Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Prodej a marketing.