name | autoweek.cz

Ministr průmyslu prohlásil, že PSA zůstane francouzskou společností

Ministr průmyslu prohlásil, že PSA zůstane francouzskou společností

23.10.2013 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Automobilka PSA/Peugeot-Citroen zůstane francouzská, uvedl francouzský ministr průmyslu Arnaud Montebourg poté, co vyšlo najevo, že automobilka vyjednává s čínskou státní společností Dongfeng Motors s francouzskou vládou o navýšení kapitálu.

Podle případné dohody by Dongfeng Motors a francouzská vláda mohly přispět 1,5 miliardou eur a získat za to 20 až 30 % společnosti. Rodina Peugeotů by tím přišla o rozhodující vliv ve společnosti. Francouzský ministr průmyslu Arnaud Montebourg (foto) prohlásil, že neodmítá případné čínské investice do PSA, ale současně řekl, že společnost zůstane ve Francii a bude i nadále francouzská.

Rodina Peugeotů naznačila, že je připravena vzdát se rozhodující kontroly v době, kdy společnost zahájila jednání o případném spojení s Dongfeng Motors, zatímco se současně pokoušela o oživení rozhovorů o širší alianci s GM spojenou s investicemi do PSA.

Správní rada PSA projednala možnosti společnosti před zveřejněním výsledků za třetí čtvrtletí. Za první polovinu roku PSA vykázala ve své automobilové sekci provozní ztrátu 510 milionů eur. PSA odmítla svou strategii komentovat.

Pro společnost Dongfeng má PSA velkou hodnotu jako strategický partner, protože tato čínská automobilka se dosud v zahraničí neangažovala. Její představitelé věří v příležitost rozšířit partnerství i v to, že PSA překoná své finanční potíže.

Podle agentury Reuter probíhají jednání mezi Dongfeng Motors a PSA, podporovaná i francouzskou vládou, mnohem pomaleji, než by si Francouzi představovali. Poslední kolo vyjednávání, zorganizované agenturou APE, proběhlo nedávno v Pekingu. Jenže jednání nebyla tak produktivní, jak si představovala francouzská strana.Naopak Číňané, jak se zdá, nemají s investicemi naspěch, což je ale pro jejich vyjednávání o investicích v zahraničí typické.

Smlouva by měla být podepsána počátkem roku 2014, ale k dohodě mělo podle původních představ dojít do konce října, zatímco nyní se očekává až konec listopadu.

Na druhou stranu se dobře vyvíjí snaha PSA prodat svou finanční skupinu Banque PSA. Poloviční podíl by měla získat španělská banka Santander a operace BPSA v jednotlivých zemích by měly být nabídnuty místním bankám, které už údajně o koupi podílu projevily zájem.