name | autoweek.cz

Mitsubishi představí nový Outlander

Mitsubishi představí nový Outlander

16.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

U třetí generace Outlanderu Mitsubishi myslí především na hospodárnost a k tomu přidává nový styl designu.

Jedenáct let poté, co společnost Mitsubishi Motors poprvé uvedla označení crossover  představí autosalonu v Ženevě jeho už třetí podobu v nové generaci modelu Outlander. Stávající Outlander je třetím nejprodávanějším modelem značky v Evropě - po menším sourozenci ASX a Coltu. V Evropě se Outlanderů prodalo více než dvojnásobné množství než v Severní Americe.
Tento crossover střední velikosti, vytvořený na univerzální globální platformě GS, byl navržen tak, aby co nejlépe vyhovoval současným trendům. Proto jej charakterizuje nízký dopad na životní prostředí (s cílem dosáhnout emisí CO2 pod 130 g/km), vyspělé bezpečnostní prvky, komfort pro cestující a praktičnost.
Nová generace modelu Outlander je velikostí blízká současnému vozu. Její design je typický pro Mitsubishi. Novinkou je především agresivní řešení přídě v kombinaci s novou technikou světlometů. Zajímavé je, že příď je tak poněkud v kontrastu s mnohem přívětivějším stylem ostatních partií (což vůbec neznamená, že by obojí dohromady neladilo). Je rovněž zřejmé, že Mitsubshi se hodlá odlišovat od svých největších rivalů důrazem na japonské kořeny. Podle první zveřejněné fotografie je Outlander až překvapivě shodný s konceptem PX-MiEV II, který byl předveden na podzim na autosalonu v Tokiu.
Největší proměnou ale je orientace na hospodárnost provozu. "Až dosud se Mitsubishi zaměřovalo na ovladatelnost a snahu dosahovat parametry vozů SUV, nyní jsme přesunuli své úsilí k aspektům ochrany životního prostředí," říká ředitel pro design Hiroaki Ohtsuka.
V Evropě bude nový Outlander při uvedení nabízen se dvěma volbami motorů a s pohonem předních (2WD) nebo všech kol (4WD). Motory jsou zážehový 2,0 MIVEC a vlastní turbodiesel 2,2 MIVEC společnosti Mitsubishi Motors nahrazující turbodiesel 2,0 TDI kupovaný od Volkswagenu a 2,2 HDi od PSA. Pro některé verze bude k dispozici i systém Auto Stop & Go a zcela nová šestirychlostní samočinná převodovka.
Nabízet se bude i systém ekologické jízdy, který dokáže rozpoznat a informovat řidiče, kdy jede maximálně efektivně aby uzpůsobil jízdu optimální spotřebě paliva.
Mezi inovativními systémy aktivní bezpečnosti je např. i systém monitorování bezpečné vzdálenosti před vozidlem FCW, varování před vybočením z jízdního pruhu, xenonové světlomety Super-HID Wide Vision či adaptivní tempomat.
Outlander se bude nabízet i s elektricky ovládanými pátými dveřmi, třetí řadou sedadel, plochou podlahou nákladového prostoru atd.)
Nový Mitsubishi Outlander se začne prodávat nejdříve v Rusku (v létě), poté v Evropě (ke konci léta), Japonsku, Oceánii a v Severní Americe.
Od roku 2013 bude v Evropě Outlander doplněn o verzi s hybridním pohonem s možností dobíjení ze zásuvky (Plug in). Půjde o plně integrované řešení založené na technologii, kterou Mitsubishi Motors používá ve svých elektromobilech v kombinaci s využitím zkušeností MMC s pohonem všech kol. Outlander PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) zajistí delší dojezd s velmi nízkými emisemi CO2 podobně jako už zmíněný koncept Mitsubishi PX-MiEV II (dojezd přes 800 km a emise CO2 pod 50 g/km).
Nový Outlander se už nebude pro Evropu vyrábět v nizozemském v závodě NedCar v nizozemském Bornu. Mitsubishi totiž nedávno oznámilo, že už nebude nahrazena výroba stávajících modelů a produkce zde postupně skončí. Připomeňme, že v Japonsku v závodě Nagoya vyráběný Outlander v Evropě s jen minimálně upraveným designem a vlastními pohonnými jednotkami prodává i PSA jako Peugeot 4007 a Citroen C-Crosser.