name | autoweek.cz

Může za to Top Gear

Může za to Top Gear

19.04.2010 | Vladimír Rybecký | Trendy

Ve Velké Británii se stále hlasitěji ozývají kritici kultovního pořadu televize BBC Top Gear. Nejnověji se mu prý klade za vinu iniciování erupce sopky Eyjafallajökull na Islandu.

Ve Velké Británii usiluje řada vládních i nevládních organizací o zlepšování životního prostředí tím, že prosazuje snižování emisí ze silniční a letecké dopravy. Nezbytnou součástí tohoto úsilí ale samozřejmě musí být přesvědčování motoristů, aby se chovali odpovědněji. Jenže mnoho z nich dobře míněné rady ignoruje. Do značné míry to je i pod vlivem motoristických extrémistů typu Jeremyho Clarksona z pořadu BBC Top Gear.

Top Gear je nejsledovanějším televizním motoristickým pořadem na světě. S trojicí Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May se mohou pravidelně setkávat i motorističtí nadšenci u nás na televizní stanici Prima Cool. Kdo chce vidět v akci ta nejkrásnější auta světa při tom bohužel musí překousnout zoufale špatný překlad doprovázený naprostou neznalostí automobilové terminologie a trapnými omyly, jako třeba záměnou Severního pólu za Severní magnetický pól.

Trojice protagonistů Top Gearu už několikrát svými kousky a komentáři nadzvedla envinronmentalistické puristy. Nejinak tomu bylo i při jejich poslední akci. Top Gear při ní znovu použil speciálně upravenou Toyotu Hilux. S tou před časem Clarkson a May jako první dojeli až na Severní magnetický pól. Už tehdy byli napadání za znečišťování do té doby auty nedotknuté přírody a Clarksonovi se dodnes vytýká, že si při jízdě po zasněžené pustině pro zahřátí přihýbal z láhve s ginem.

Tentokrát se vydali za vulkány na Island. Jezdili i v okolí sopky Eyjafallajökull, a to pouhých několik hodin před její erupcí, která v zápětí zastavila letecký provoz nad většinou Evropy. Krátce na to se objevil komentář renomované islandské novinářky Annalisy Kneejerk, která tvrdí, že vulkán se probudil k činnosti v důsledku bláznivých jízd pánů Clarksona a Hammonda. Tato zpráva okamžitě oblétla celý svět, což vyvolalo patřičnou odezvu na internetových stránkách Top Gearu. Ochránci přírody se díky Annalise Kneejerk stali terčem posměchu, k čemuž přispělo i to, že v přihlouplém textu jsou popletena křestní jména obou hvězd Top Gearu.

Věc ale má háček. Text Annalisy Kneejerk nenajdete nikde jinde, než jen jako citaci na stránkách Top Gearu. Odtud se rozlétl do celého světa s patřičnými komentáři zesměšňujícími námitky ekologických hnutí proti autům. Nedá žádnou práci zjistit, že islandská novinářka Annalisa Kneejerk vůbec neexistuje a vše je jen vydařeným propagačním trikem, s nímž přišel třetí z mužů Top Gearu James May. Jistě jen náhodou se jeho odpověď na fiktivní článek, který vzbudil po celém světě takový rozruch, objevila pouhých pár dní poté, co ostrou kritiku přístupu Top Gearu zveřejnilo hned několik renomovaných britských deníků.

Celou aféru ve svých propagačních materiálech využila také Toyota, která ovšem všechny ujišťuje, že nejšetrnější k přírodě kolem polárního kruhu i za ním je jízda Toyotou Hilux na nízkotlakých 38\" pneumatikách.