name | autoweek.cz

Náklánějící se koncept Nissan míří do Tokia

Náklánějící se koncept Nissan míří do Tokia

08.10.2009 | Vladimír Rybecký | Trendy

Nissan Land Glider EV, připravovaný pro tokijský autosalon, v sobě spojuje snadnou schopnost manévrování a parkování s pocitem vzrušení za volantem, a to přesto, že na firemních fotografiích ho řídí usedlá dáma.

Japonci často přirovnávají dojem z jízdy automobilem k zážitku jízdy na koni. Mazda tomu říká \"jinba ittai\" neboli \"kůň a jezdec jako jeden celek\". Je to ten druh filosofie, která inspirovala vznik japonských sportovních vozů, které při jízdě přinášejí maximální zábavu. Mezi ně patří například Mazda Miata.
Nissan Land Glider EV je čtyřkolové úzké městské vozítko, které se do zatáček naklání až o 17º jako jezdec při barelovém dostihu. Umožňuje tak to, co Nissan nazývá \"novým, vzrušujícím pocitem při řízení a výkonnou, osvěžující jízdu.\" Vůz, poháněný dvěma elektromotory napájenými z lithio-ionových akumulátorů, má velmi zajímavý design. Karoserie je tvarována tak, aby umožnila co nejlepší zaparkování v přecpaných městských oblastech, a přesto nabízí dostatek místa pro každodenní jízdu za povinnostmi.
Už na první pohled koncepce tohoto vozítka hodně připomíná podobně se naklánějící koncept roadsteru Mercedes-Benz F400 Carving, vystavovaný shodou okolností právě v Tokiu, ovšem v roce 2002. Zatímco Mercedes měl dvě sedadla vedle sebe, NIssan je má za sebou jako u motocyklu (či přesněji u tzv. Monotraceru, neboli tzv. dálníku, českého vynálezu dodnes používaného ve Švýcarsku).
Malá velikost (délka 1100 mm) a hmotnost rovněž umožňují co nejlepší využití platformy vozidla s elektrickým pohonem. Třebaže tento vůz asi v nejbližší budoucnosti nespatříte na ulicích, zcela jistě však bude mít vliv na budoucí malé automobily značky Nissan.