name | autoweek.cz

Nejbezpečnější auta podle Euro NCAP: šok pro Evropany!

Nejbezpečnější auta podle Euro NCAP: šok pro Evropany!

13.01.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Organizace Euro NCAP oznámila nejbezpečnější vozidla v jednotlivých kategoriích za poslední rok. Poprvé jsou mezi vítězi také dva čínské modely, dvě vozidla od Tesly a žádné od evropské značky!

V roce 2022 prošlo nárazovými testy organizace na ochranu spotřebitelů Euro NCAP více vozů než kdy jindy. Rok 2022 byl významný zejména počtem nových čínských značek přicházejících do Evropy a dosahujících skvělé výsledky. Po několika velmi nezdařených pokusech proniknout na evropský trh v minulosti několik nových výrobců ukazuje, že čínské značky už mohou zavedeným evropským výrobcům konkurovat i v bezpečnosti.

 

V kompaktní třídě dosáhl nejlepší výsledek vůz Ora Funky Cat. Ve střední třídě nejlépe zvládl testovací proceduru Hyundai Ioniq 6. V kategorii SUV zvítězily kompaktní Tesla Model Y a velký čínský Wey Coffee 01 jen s minimálním náskokem před vozem Lexus RX. V nejvyšší kategorii Executive byla vítězem vyhlášena Tesla Model S. Zároveň se jednalo podle Euro NCAP o nejbezpečnější elektromobil. Nejbezpečnější auta podle evropského programu hodnocení nových vozů v jeho testovacím programu pro rok 2022 tedy pocházejí z Koreje, Číny a Spojených států. Zdá se, že na straně evropských výrobců automobilů je něco špatně. Nebo je chyba na straně vládami kontrolovaných organizací, realizujících pro EuroNCAP nárazové testy? Každopádně je na čase opustit další tradiční předsudek…

 

„Rok 2022 byl dosud jedním z nejrušnějších v historii Euro NCAP. Viděli jsme spoustu nových výrobců automobilů a nových technologií. Je jasné, že dobré hodnocení Euro NCAP považují výrobci automobilů za zásadní pro svůj úspěch v Evropě. To může znamenat pouze lepší bezpečnost, vybavení a bezpečnější vozy pro všechny evropské spotřebitele,“ uvedl generální tajemník Euro NCAP Michiel van Ratingen.