name | autoweek.cz

Německou ekonomiku ohrožují plány firem opustit zemi

Německou ekonomiku ohrožují plány firem opustit zemi

07.06.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Rostoucí počet podniků přesouvá pracovní místa a výrobu z Německa do zahraničí a mnoho dalších zvažuje přijetí konkrétních opatření, protože obavy o německou ekonomiku stále rostou. Zjistila to studie Federace německého obchodu BDI.

Podle studie BDI 16 % středně velkých společností dotazovaných BDI již zahájilo kroky k přemístění částí svého podnikání a dalších 30 % zvažuje jejich následování.

 

„Téměř dvě třetiny společností, s nimiž jsme hovořili, považují za nejnaléhavější problém ceny energií a zdrojů. Cena elektrické energie pro podniky musí spolehlivě a trvale klesnout na konkurenceschopnou úroveň, jinak zelená transformace podniků selže. Je odpovědností politiků zlepšit podmínky pro podnikání v Německu,“ řekl prezident BDI Siegfried Russwurm.

 

Tyto obavy se projevily poté, co USA vydaly svůj zákon o snížení inflace IRA, který pro zelený průmysl nabízí štědré dotace v hodnotě 500 miliard dolarů. V reakci na IRA a stoupající ceny energie výrobce elektromobilů Tesla zrušil některé ze svých ambiciózních plánů postavit svou největší továrnu na akumulátory poblíž Berlína a oznámil, že místo toho se zaměří na americký trh.

 

Nedávno se objevily obavy o německou ekonomiku a její konkurenceschopnost v celosvětovém měřítku, protože Evropská komise předpověděla, že Německo bude v roce 2023 patřit k nejpomaleji rostoucím ekonomikám eurozóny. Jako důvody jsou opakovaně uváděny vysoké náklady na energie a ceny uhlíkových emisí v EU, což podkopává postavení země jako místa pro podnikání.

 

„Již pozorujeme, že investice do energeticky náročných průmyslových odvětví v Německu výrazně poklesly,“ řekl v dubnu Clemens Fuest, prezident přední německé ekonomické výzkumné instituce Ifo Institute.

 

Německý ministr hospodářství Robert Habeck se k věci postavil aktivně. Navrhl balíček opatření ke snížení ceny elektrické energie pro podniky, včetně dočasných dotací. Nyní Habeck oznámil, že německé podniky budou moci požádat o schéma „Carbon Contracts for Difference“, které bude vybraným žadatelům dotovat přechod na uhlíkově neutrální výrobní procesy.

 

Federace německého obchodu BDI ovšem uvádí, že vidí potřebu komplexnějších reforem. „Pro další investice vyžadují průmyslová odvětví v Německu zmírnění byrokracie a cílené snížení daní,“ řekl její prezident Siegfried Russwurm.