name | autoweek.cz

Nissan má velké plány

Nissan má velké plány

18.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Nissan na autosalonu v Ženevě představí čtyři koncepty ukazující budoucí plány automobilky. Nejdůležitější z novinek je realitě blízká studie hatchbacku Invitation. Druhá světová premiéra je zatím utajovaná.

Navzdory ekonomické krizi byl rok 2011 pro automobilku Nissan v Evropě tím nejlepším v historii. Ve srovnání s rokem 2010 se objem prodejů zvýšil o 25 %, takže společnost získala dosud největší tržní podíl 3,7 %.

Nissan zaznamenal výrazný růst na velkých trzích, především v Rusku (138 827 prodaných vozů, tj. nárůst o 74 %), Velké Británii (107 053 vozů, tj. +11 %) a Francii (77 783 aut, tj. nárůst o 31 %). Nejlépe prodávaným modelem byl Qashqai. Qashqai se spolu s modelem Juke vyrábí v anglickém Sunderlandu. Vloni tam Nissan vyrobil celkem 480 485 vozů, což bylo více než třetina ze všech osobních aut vloni vyrobených ve Velké Británii.

Paul Wilcox, senior viceprezident pro prodej a marketing v Evropě, prohlásil: „Tyto výsledky táhnou nahoru modely, které definují své segmenty, které navrhujeme, konstruujeme a vyrábíme v Evropě a pro Evropu. Kolem 70 % vozidel prodaných v tomto regionu vyrobí závody Nissan ve Velké Británii, Španělsku a Rusku. Díky tomu naše modelová řada drží krok s evropskou poptávkou v oblasti stylu, kvality, výkonu a spolehlivosti." Díky tomu také Nissan nepostihly v souvislosti s přírodními katastrofami problémy jako ostatní japonské automobilky.

Na tyto výsledky chce navázat a překonat je s pomocí nových modelů. O jejich připravované podobě hodně naznačí čtyři koncepty, které budou vystaveny v Ženevě. Ve světové premiéře se představí malý hatchback Invitation a druhý, zatím utajovaný automobil. K nim se v evropské premiéře přiřadí dvě studie už předvedené vloni koncem roku na autosalonu v Tokiu (Juke Nismo) resp. v Detroitu (e-NV200).

Nissan Invitation je předobrazem nového produkčního modelu, který se zařadí mezi modely Micra a Juke. V Evropě se jeho uvedení na trh plánuje na rok 2013. Invitation bude ukázkou nového stylu značky i její schopnosti stavby odlehčených konstrukcí a moderních motorů s nízkou spotřebou paliva a nízkými emisemi.

Cílem automobilky Nissan je dosažení extrémně nízkých emisí CO2: u nejlepšího modelu nepřekročit 100 g/km. Dosáhne toho spojením nejmodernějších motorů, lehké stavby a aerodynamicky efektivní karoserie.

Invitation předvede i nejmodernější technologie, které jsou v tomto segmentu unikátní, jako například systém monitorování okolí vozu AVM, který nabízí pohled na vůz z ptačí perspektivy a usnadňuje tak parkování, nebo systém Nissan Safety Shield, který reaguje na okolní provoz a udržuje povědomí řidiče o dění kolem vozu.  Tento systém využívá kamery a snímače přiblížení k varování řidiče před možným nebezpečím.

V evropské premiéře se představí další dva koncepty, které naznačí budoucí směřování automobilky Nissan. Prvním je elektromobil Nissan e-NV200, který vychází z rodinného a dodávkového vozu NV200, který ve verzích Combi a Evalia nabízí pohodlnou přepravu až sedmi cestujícím. Nissan e-NV200 navazuje na už prodávaný elektromobil vůz Leaf.

Ukázkou zcela odlišné filosofie je Juke Nismo, který byl poprvé představen v prosinci 2011 na tokijském autosalónu. Ten radikální koncept kombinuje svérázný crossover s motorem 1,6 l turbo ze sportovní divize automobilky Nismo.

O tom, že rozpětí nabídky Nissanu je opravdu velké dokládají i další vozy, které v poslední době vystavovala které směřují do sériové výroby. V Tokiu to byl originální obytný automobil NV350 Caravan. Ten navenek až na velká boční okna nevypadá moc atraktivně, ale o to zajímavější je řešení vnitřního prostou, kde je jako součást výbavy pro dobrodruhy po straně dokonce kajak. Využití vnitřního prostoru ovšem vyžaduje od cestujících jisté akrobatické schopnosti. Proto se tento automobil od letošního léta objeví v nabídce Nissanu po celém světě vyjma Evropy a USA...

V Detroitu Nissan předvedl připravovanou podobu čtvrté generace sedmimístného SUV Pathfinder, zatím ale jen v podobě konceptu, a poté v Chicagu uvedl modernizované kupé 370Z.