name | autoweek.cz

Nová hala společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích

Nová hala společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích

05.09.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Bosch dokončil investici 230 milionů korun v českobudějovickém výrobním závodě, kde byla vybudována nová hala s dalšími 9000 metry čtverečních výrobních a kancelářských ploch. Výhledově 400 zde bude do konce roku 2013 vytvořeno nových pracovních míst.

 

V areálu společnosti Robert Bosch spol. s r.o. v Českých Budějovicích proběhlo slavnostní otevření nové haly 090b. Slavnostní otevření se současně stalo symbolickým završením oslav dvaceti let působení společnosti Robert Bosch v Českých Budějovicích, tedy od vytvoření společného podniku Robert Bosch a Motor-Jikov.

Investice ve výši 230 milionů Kč do rozšíření výrobního závodu o zhruba 9000 m2 výrobních a ostatních ploch trvala necelý rok - od října 2011, kdy byl položen základní kámen. Další investice směřují a budou směřovat do vybavení areálu, který by měl být plně v provozu do konce roku 2014.

Nová hala přinese budějovickému závodu nejen možnost navýšit výrobu, ale také rozšířit již existující vývojové a testovací centrum. Bosch v Českých Budějovicích proto pokračuje v náboru kvalifikovaných zaměstnanců, hlavně inženýrů s technickým zaměřením. Jen od začátku roku jich přijal už přes 100. „Do konce roku 2012 máme již připravené pracovní pozice pro další desítky techniků a inženýrů, kteří mají zájem pracovat v mezinárodním prostředí u inovativní a stabilní společnosti“, řekl obchodní ředitel Robert Bosch spol. s r.o. Ing. Milan Šlachta.
Závod v Českých Budějovicích je již více jak 20 let důležitou součástí mezinárodní sítě závodů Bosch Group. S loňským obratem 9 miliard korun je jedním z největších závodů společnosti Bosch v rámci divize Systémy zážehových motorů (Gasoline Systems). Bosch odtud celosvětově koordinuje výrobní procesy a vývojové projekty pro výrobky jako je např. nádržový čerpadlový modul FSM, víceúčelový generátor GPA a modul plynového pedálu APM. Dále se v Českých Budějovicích vyrábějí i škrticí klapky DV-EG2, sací moduly IAFM, rozvaděče paliva KSZ a systémy pro zpětné vedení paliva FRL

Sídlí zde i jedno z největších vývojových a testovacích center Bosch pro automobilovou techniku mimo území Německa. Toto centrum bylo založeno v roce 2005 a dnes zaměstnává na 390 vývojových inženýrů a techniků. Nabízí jedinečnou kariérní šanci pro absolventy vysokých škol s technickým zaměřením. "Zjednodušeně řečeno - už je kde a co, ale nyní je potřeba najít kdo to bude dělat, protože u nás na trhu práce není dostatek strojařů. České školství nereaguje flexibilně na požadavky průmyslu. Jsme v Českých Budějovicích úspěšní a počet lidí, které získáváme pro technické profese je velký, zdaleka ale ne dostatečný. Přitom strojařina nabízí mnohem lepší perspektivy než jiné obory," řekl Milan Šlachta. V Českých Budějovicích potřebují 50 nových pracovníků s vysokoškolským zaměstnáním především pro technické profese do konce letošního roku a dalších asi sto v příštím roce.

V novém objektu bude získán prostor především pro rozšíření produkce systémů Denoxtronic 1. a 2. generace pro osobní vozidla i systému Denoxtronic pro nákladní automobily, přičemž v případě nové 2. generace se jedná o systém jehož výrobní procesy a technologie byly vyvinuty v režii Robert Bosch České Budějovice. Do konce roku zde bude zahájena i produkce nového palivového čerpadla pro vozy BMW a Mercedes-Benz využívající unikátní výrobní technologii. Výhledově (pravděpodobně od roku 2014) bude v Českých Budějovicích spuštěn i pilotní projekt LiBAT (tj. Lithium Battery) - kompletní montáž a další rozvoj technologií akumulátorů hybridního pohonu pro Porsche.