name | autoweek.cz

Nová platforma Stellantis pro velká elektrická auta

Nová platforma Stellantis pro velká elektrická auta

22.01.2024 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost Stellantis představila svou novou platformu STLA Large, která bude celosvětově používána jako základ pro budoucí velké elektromobily v segmentech D a E. Prvním bude ještě letos Jeep Wagoner S.

Velká flexibilita platformy umožňuje i konstruktérům upravit rozvor náprav, celkovou délku, celkovou šířku a výšku i světlou výšku, takže na ní lze postavit širokou škálu typů vozidel, od konvenčních vozů přes crossovery až po SUV.

 

Jako platforma zaměřená na BEV byla navržena s možností použití elektrické architektury 400 V nebo 800 V, takže akumulátor bude možné nabíjet rychlostí až 4,5 kWh/min. Zpočátku se plánují akumulátory s kapacitou 85 až 118 kWh. To by umožnilo dosáhnout dojezd až 800 km. K dispozici bude také v dalších variantách pohonů včetně hybridních a se spalovacími motory.

 

Zpočátku budou platformu STLA Large používat značky Dodge a Jeep v USA. V další fázi budou následovat i Alfa Romeo, Chrysler a Maserati. Na roky 2024 až 2026 je plánováno uvedení osmi vozidel vyráběné v několika závodech v Evropě a Severní Americe. Jedním z prvních bude Jeep Wagoner.

 

Společnost Stellantis, která vznikla před třemi lety při fúzi koncernu Fiat-Chrysler s výrobcem vozů Peugeot, PSA, hodlá v rámci svého dlouhodobého obchodního plánu vytvořit čtyři platformy pro BEV. V loňském roce představila svou platformu STLA Medium, po níž budou následovat Small a Frame.

 

V rámci svých plánů elektrifikace investuje Stellantis v příštím desetiletí více než 50 miliard eur (54 miliard USD), aby do roku 2030 dosáhl 100% prodej osobních automobilů na elektrický pohon v Evropě a 50% elektrický mix u lehkých automobilů v USA. Koncern plánuje zajistit produkci akumulátorů s kapacitou 400 GWh, a to i z vlastních šesti závodů v Severní Americe a Evropě.

 

Značka Jeep připravuje uvedení svého prvního globálního plně elektricky poháněného modelu a rozšíření své řady klasických SUV. Plně elektrický prémiový model Jeep Wagoner S bude první model postavený na nové platformě STLA Large. Jeep Wagoner S, nabízený exkluzivně jako plně elektricky poháněné vozidlo s pohonem 4xe nabídne schopnosti pro jízdu v terénech, pokročilé technologie Jeep a výkon 440 kW (600 k). Prodej začne v USA od podzimu 2024 a následně na klíčových trzích po celém světě.