name | autoweek.cz

Nová Škoda Octavia má být i jako elektromobil

Nová Škoda Octavia má být i jako elektromobil

06.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Podle informací německých médií bude nová generace Škody Octavia, která se má představit v roce 2024, od roku 2026 dostupná také s čistě elektrickým pohonem.

Škoda nedávno představila budoucí identitu značky. Při této příležitosti oznámila urychlení svého přechodu k elektromobilitě. Škoda oficiálně plánuje uvést do roku 2026 kromě malého vozu na bázi Volkswagenu ID.2 (resp. konceptu ID. Life), vycházejícího ze zkrácené platformy MEB, i kompaktní SUV a sedmimístný vůz na bázi konceptu Vision 7S. Tyto modely doplní stávající SUV Enyaq iV resp. Enyaq Coupé iV.

 

Škoda Auto současně oznámila i uvedení tří modelů se spalovacími motory – v roce 2023 nové generace modelů Kodiaq (vyrábět se má nadále v Kvasinách) a Superb (jeho produkce přejde spolu se sesterským modelem Passat do Bratislavy) a v následujícím roce přijde modernizovaná Octavia.

 

Octavia, která je aktuálně dostupná jako sedan a kombi také s plug-in hybridním pohonem, je dlouhodobě nejprodávanějším modelem značky. Až do doby vynuceného omezení produkce vnějšími vlivy patřila Octavia dlouhodobě mezi desítku nejprodávanějších modelů evropského trhu. Pro rok 2024 byla oficiálně oznámena její modernizovaná verze, která bude i nadále využívat spalovací motory jako doposud. Modernizace má posílit tradičně silné stránky této modelové řady s nadprůměrným vnitřním prostorem, mnoha chytrými „Simply clever“ řešeními a intuitivně ovladatelnými digitálními technologiemi. K tomu přidá nový designový styl s maskou Tech-Deck Face a robustní spodní částí karoserie, který byl představen s konceptem SUV Vision 7S.

 

Už o dva roky později by podle německých zdrojů měla přijít také varianta Octavie s nulovými lokálními emisemi, a to jak s karoserií liftback, tak i kombi. Jejím základem má být nová architektura SSP (Scalable Systems Platform) koncernu Volkswagen. Pro zajištění potřebného objemu zavazadlového prostoru by měla mít elektricky poháněná Octavia prodloužený rozvor náprav. S kombinací špičkové aerodynamiky, což je v poslední době velmi silná stránka všech modelů značky Škoda, a vysoké účinnosti by měla mít dojezd kolem 600 km při použití akumulátoru s kapacitou 80 kWh a schopností nabíjení výkonem až 200 kW.