name | autoweek.cz

Nové modely Škoda se spalovacími motory

Nové modely Škoda se spalovacími motory

27.04.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Hlavními novinkami roku 2023 budou pro značku Škoda nové generace vrcholných modelových řad Kodiaq, Superb a Superb Combi. Budou nabízeny se  zážehovými i vznětovými motory, ale také s plug-in hybridní a mild-hybridní variantou.

Vozy s moderními a úspornými spalovacími motory a plug-in hybridním pohonem budou představovat důležitou součást nabídky značky Škoda během přechodu na plně elektrickou mobilitu. Škoda Auto slibuje, že i v nadcházejících letech bude nabízet cenově dostupné modely, které odpovídají potřebám zákazníků. V nabídce budou jak elektrické, konvenční, tak i plug-in hybridní pohony.

 

Na podzim se objeví nová generace úspěšných a významných modelových řad Superb a Kodiaq a v blízké budoucnosti bude modernizován také model Octavia. Ještě pře tím ale bude představena modernizace pro kompaktní modely Kamiq a Scala.

 

Modernizace modelů Octavia, Scala a Kamiq

Spalovací motory budou pro značku Škoda i v období přechodu na elektromobilitu nadále velmi důležité. Proto budou úspěšné modely Škoda se spalovacími motory hrát klíčovou roli při zajišťování individuální mobility na všech trzích, neboť přechod na elektromobilitu postupuje různou rychlostí.

 

Škoda Auto brzy modernizuje tři modely – Octavia, Kamiq a Scala. Poslední dva podtrhují zaměření společnosti Škoda Auto na cenově dostupnou individuální mobilitu pro široké spektrum zákazníků. Kamiq a Scala s oživeným vzhledem se představí ještě letos, modernizovaná Octavia vč. verze Combi v roce 2024.

 

Nová generace modelů Superb a Kodiaq

Do konce letošního roku Škoda představí čtvrtou generaci modelu Superb a druhou generaci modelu Kodiaq. Kromě verzí s nejmodernějšími zážehovými a vznětovými motory budou mít v nabídce také plug-in hybridní verzi – u modelu Kodiaq poprvé - a také mild-hybridní varianty. Kromě zcela nového exteriéru přichází každý z modelů s novými prvky výbavy, vylepšenými technologiemi a zcela přepracovaným interiérem.

 

Čtvrtá generace modelu Superb bude opět k dispozici jako liftback i jako kombi. Přicházející čtvrtá generace se bude nově vyrábět na Slovensku v závodě koncernu Volkswagen v Bratislavě společně se sesterským modelem Volkswagen Passat – ten ovšem jen s karoserií kombi. Vývojem obou vozů byli pověřeni technici Škoda Auto. Nová generace modelu Kodiaq se bude, stejně jako předchůdce, vyrábět v Kvasinách.

 

„Superb a Kodiaq jsou dvěma důležitými pilíři modelového portfolia Škoda. Právě proto je pro nás představení nových generací obou modelových řad, které proběhne na podzim, velice významnou událostí. Model Superb ve své čtvrté generaci bude i nadále udávat měřítka v oblasti komfortu a prostoru. Druhá generace modelu Kodiaq posune bezpečnost, techniku a všestrannost na zcela novou úroveň,“ uvedl předseda představenstva Škoda Auto Klaus Zellmer.

 

Dva úspěšné příběhy

Název Superb se používal již ve 30. letech pro vrcholnou řadu luxusních vozů Škoda. V letech 2001 až 2008 se prodalo 137 000 kusů první moderní generace sedanů Superb. Druhá generace se objevila v roce 2008 s originálně řešenou karoserií liftback a nabídla i možnost pohonu všech kol. V roce 2009 se přidala verze Superb Combi. Celkově zaznamenala druhá generace modelu Superb 618 000 dodaných vozů.

 

Třetí generace modelové řady Superb/Superb Combi byla představena v únoru roku 2015 a v roce 2019 byla modernizována, přičemž varianta Superb iV se stala prvním plug-in hybridním modelem značky Škoda. Dosud bylo zákazníkům dodáno více než 777 000 kusů modelu Superb třetí generace.

 

Model Kodiaq byl uveden na trh v roce 2016 jakožto první zástupce ofenzivy značky v segmentu SUV a dodnes zaznamenal celkový počet 740 000 prodaných vozů. V roce 2018 následovala sportovní varianta Kodiaq RS a v roce 2021 byla celá modelová řada modernizována.