name | autoweek.cz

Nové otazníky nad budoucností ředitele VW

Nové otazníky nad budoucností ředitele VW

04.11.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Podle informací agentury Reuters bude mediační výbor Volkswagenu jednat o budoucnosti generálního ředitele Herberta Diesse po eskalaci jeho konfliktu s vedením odborů.
Speciálně svolaný výbor Volkswagenu bude jednat o budoucnosti generálního ředitele Herberta Diesse. Pro agenturu Reuters to uvedli tři lidé obeznámení s touto záležitostí týden poté, co se znovu rozhořel dlouholetý Diessův konflikt se zástupci zaměstnanců. Zatím ale není jasné , kdy se schůzka uskuteční.
 
Plánované setkání zřídka svolávaného zprostředkovatelského výboru dozorčí rady je reakcí na napětí mezi managementem a podnikovou radou odborů poté, co Diess na nedávném zasedání představenstva prohlásil, že v rámci elektrifikace výrobního programu skupiny je ohroženo 30 000 pracovních míst.
 
Zprostředkovatelskou komisi tvoří předseda dozorčí rady a generální ředitel největšího akcionáře Volkswagenu Porsche SE Hans Dieter Pötsch, premiér spolkové země Dolní Sasko, která vlastní pětinu hlasovacích práv Volkswagenu, Stephan Weil, vedoucí podnikové rady odborů Daniela Cavallo a šéf největšího německého odborového svazu IG Metall Jörg Hofmann.
 
Eskalace tahanic o Diessovu budoucnost potvrzuje křehkou rovnováhu sil ve vedení druhého největšího výrobce automobilů na světě, kde Diessovy ambice učinit Volkswagen konkurenceschopnější vůči Tesle narážejí na vlivné německé odbory.
 
Diess, který koncern vede od roku 2018 jako třetí generální ředitel od vypuknutí emisního skandálu Dieselgate v roce 2015, je opakovaně kritizován za svůj náročný styl řízení a snahu restrukturalizovat společnost. Jeho současná smlouva, prodloužená na začátku léta, platí do října 2025.
 
Diess (63) opakovaně vyzdvihuje úspěch Tesly jako měřítko pro Volkswagen a oslavuje efektivitu a štíhlé řízení této společnosti Elonem Muskem. To vyvolalo hněv zástupců zaměstnanců, kteří se obávají, že to povede k velké ztrátě pracovních míst. Aby Diess zdůraznil svůj obdiv k Muskovým úspěchům, pozval ho dokonce aby během nedávného firemního setkání oslovil 200 vedoucích pracovníků VW prostřednictvím videohovoru.
 
Když Volkswagen minulý týden zveřejnil nižší než očekávané výsledky za třetí čtvrtletí, Diess prohlásil, že je potřeba snížit počet zaměstnanců aby byl Volkswagen konkurenceschopný s ohledem na rychle rostoucí konkurenty v oblasti výroby elektromobilů. Současně byla zveřejněna informace, že za září 2021 se Tesla Model 3 stala nejprodávanějším autem v Evropě, takže zaujala pozici, kterou dlouhá desetiletí držel Volkswagen Golf.
 
„Musíme se připravit na novou fázi soutěže. Továrna Tesla v Grünheide je pro nás rozhodně novou referencí, která nastavuje nové standardy z hlediska rychlosti, produktivity a štíhlého řízení, a na to musíme být připraveni. Ve výrobě se musíme připravit na výrazně nižší množství práce na některých výrobních linkách. Musíme se přizpůsobit menší složitosti a vyšší rychlosti linky,“ zdůraznil Diess.