name | autoweek.cz

Nový Civic Type R jen se spalovacím motorem

Nový Civic Type R jen se spalovacím motorem

22.07.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Honda zveřejnila první fotografie produkční podoby vozu Civic Type R pro modelový rok 2023. Zatímco nová generace Hondy Civic se dá koupit pouze s hybridním pohonem e:HEV, sportovní verze Type R bude jen se spalovacím motorem.
Nová Honda Civic bude opět k dispozici také ve sportovní verzi Type R. Uvedení na trh je naplánováno na začátek příštího roku. Čtyřdveřové kompaktní kupé je sportovnější než standardní Civic navenek i uvnitř. Nový Civic Type R je delší, nižší a širší než Civic 11. generace, na jehož podvozku je založen. Na pohled zaujme zejména rozšířenými blatníky, širšími prahy a velkým křídlem na lehkých vzpěrách z tlakově litého hliníku, které snižují aerodynamický odpor.
 
Uvnitř je sportovnější atmosféra založena na nové grafice digitálních přístrojů, jiném volantu a především sportovních sedadlech s větší boční oporou. Centrální displej obsahuje infotainment a záznamník dat (datalogger) Honda LogR, který zobrazuje informace, jako jsou odstředivé síly a časy na kolo. Na fotografii interiéru je patrný i volič jízdních režimů.
 
Honda slibuje upravený podvozek pro ještě větší stabilitu a lepší záběrové schopnosti, ale podrobností o něm ani o motoru zatím neuvádí. Jen sděluje, že pro nový Type R byl optimalizován přeplňovaný čtyřválec 2,0 l VTEC z předchůdce (ten dosud poskytoval výkon 235 kW/320 k, což by měl nový určitě překonat) a záměrně jej nevybavila hybridní technologií standardního modelu. Jediný zatím zveřejněný technický detail popisuje vylepšený brzdový systém Brembo, který zachovává dvoudílné kotouče z předchozí generace.
 
Zachována zůstane i šestirychlostní přímo řazená převodovka. O vyšší výkonnosti svědčí informace Hondy, že na autodromu Suzuka nová generace Type R vytvořil nový rekord vozů s pohonem předních kol a překonal i svého předchůdce.