name | autoweek.cz

Obnovitelná nafta údajně obsahuje podvodný palmový olej
12.05.2025 | Doprava
Studie T&E ukazuje závažné nesrovnalosti v hlášené spotřebě zbytků z výroby palmového oleje používaných v obnovitelné naftě. Palivo HVO, prodávané ropnými giganty, podle T&E pravděpodobně obsahuje podvodný palmový olej.
Klíčová složka „obnovitelné nafty“, prodávané v Evropě, je pravděpodobně podvodná. Tvrdí to studie ekologických aktivistů Transport & Enevironment. Do evropských biopaliv se přimíchává téměř dvakrát tolik odpadu z lisování palmového oleje (POME) než je celosvětově k dispozici.
T&E uvádí, že je třeba zavést přísnější politická omezení a odstranit specializované pobídky pro biopaliva obsahující POME, aby se zabránilo tomu, že „odpad“ pro výrobu biopaliv bude jen maskováním palmového oleje.
Ropné společnosti nabízejí „obnovitelnou naftu“ s označením HVO. Toto palivo na papíře přináší významné úspory emisí - v některých případech až 95 %. Klíčovou složkou jeho výroby je POME, vodnatý kal, který vzniká při výrobě palmového oleje. POME představovalo v roce 2023 čtvrtinu veškerého HVO spotřebovaného v EU.
Oficiálně se v roce 2023 v evropských biopalivech spotřebovaly přes 2 miliony tun POME. To je výrazně víc než 1 milion tun, které jsou podle odhadů celosvětově dostupné, zatímco výpočty T&E ukazují, že skutečný sběr POME je v praxi pravděpodobně ještě mnohem nižší.
Konvenční používání palmového oleje v biopalivech dosáhlo vrchol v roce 2019, kdy činilo 3 miliony tun. Poté do konce roku 2023 jeho použití kleslo o 80 %. To je z velké části způsobeno rozhodnutím EU postupně vyřadit biopaliva z palmového oleje z cílů pro obnovitelné zdroje do roku 2030. Mezitím ho nahrazují alternativy na bázi odpadu, jako jsou použitý kuchyňský olej, živočišné tuky a zbytky, a jako je POME, které nyní tvoří 40 % biopaliv v EU. T&E ovšem varuje, že se palmový olej do Evropy dostává jednoduše pod jiným názvem,
Cian Delaney, aktivista za biopaliva v organizaci T&E, uvedl: „Zdá se, že velká část POME může být jen maskovaný palmový olej. To vyvolává vážné obavy, zda je obnovitelná nafta neboli HVO tak zelená, jak tvrdí ropní giganti. Musíme odstranit politické pobídky, které umožňují, aby se do Evropy jako údajně udržitelná paliva dostávaly pochybné suroviny pro biopaliva.“
Španělsko, Itálie, Spojené království a Německo byly v roce 2023 největšími spotřebiteli POME v Evropě. Třetina španělských biopaliv pocházela z POME, zatímco Itálie se na něj spoléhala z 20 %. Spotřeba POME v Německu se mezi lety 2021 a 2022 zvýšila čtyřnásobně, ale v roce 2023 zůstala stabilní, a to i přes rostoucí dovoz a klesající ceny biopaliv.
Rychlý nárůst používání biopaliv na bázi POME v EU vedl k tomu, že ceny POME dosáhly do poloviny roku 2024 téměř 90 % ceny palmového oleje, což naznačuje, že pokud bude jeho hodnota nadále růst, může být nutná reklasifikace POME ze zbytku na vedlejší produkt, uvádí T&E. V roce 2023 utratily evropské ropné společnosti za POME 2 miliardy eur.
V lednu letošního roku indonéská vláda zveřejnila data, která ukazují, že vývoz POME v letech 2023 a 2024 daleko překročil odhad celkové kapacity indonéské vlády.
Graf: T&E
Další články
© 2025 autoweek.cz. Veškerá práva vyhrazena | O autoweek.cz