name | autoweek.cz

Obnovitelné zdroje jsou lež

Obnovitelné zdroje jsou lež

21.07.2025 | Aktuality

Čeká nás energetický kolaps, tvrdí ekolog Juraj Lukáč v podcastu šéfredaktora INFO.CZ Pavla Vondráčka. Z rozsáhlého rozhovoru přinášíme jeho část.

Juraj Lukáč je náčelník slovenského Lesoochranářského uskupení VLK. Vzděláním je kybernetik a v současnosti nejznámější slovenský ochránce přírody.

 

Nedávno jste na přednášce o světle a  řekl: „Brzy nastane doba, kdy i Praha zhasne.“ Jak jsi to myslel? Že nám dojde energie?

„Myslel jsem to úplně vážně. Já celý život sleduji, které segmenty našeho života berou energii z prostředí, odkud ji berou a jak s ní nakládají. Spotřeba naší energie je větší než dostupné zdroje, ale protože volby jsou jednou za čtyři roky, každý politik sází na to, že za jeho vlády energie nedojde. Jenže ona dojde. A už dochází. Jediné řešení, které politici nabízejí, je zvyšovat spotřebu, aby rostlo HDP. Nikdy v historii lidstva nevyhrál volby politik, který by řekl: „Budeme žít skromněji, volte mě.“ To je nemyslitelné. Takže to skončí tak, že až nám dojdou zdroje, tak Praha zhasne.“

 

Ale máme přece obnovitelné zdroje - větrníky, soláry…

„Neexistují obnovitelné zdroje, to je politická fikce. I Slunce je neobnovitelný zdroj, jen máme štěstí, že vydrží ještě šest miliard let. Existuje koeficient EROI – Energy Return on Investment. Ten říká, kolik energie musíme vložit do výroby zařízení, aby nám nějakou energii vyrobilo. Třeba větrná turbína? Musíte spočítat všechnu energii na těžbu železa a výrobu cementu, na zpracování, na dopravu, na dopravu strojů, které to všechno vyrobí a postaví atd.“

 

A jaký je výsledek?

„Když spočítáte úplně celý ten řetězec, tak větrná turbína za celý svůj život nevyrobí tolik energie, kolik jsme do ní vrazili. Její EROI je menší než jedna. Všimněte si, že žádná větrná elektrárna nenapájí továrnu na výrobu větrných elektráren. Žádný těžební stroj na železnou rudu nejede na elektřinu ze solárních panelů. Všechny takzvané obnovitelné zdroje umíme postavit jedině díky fosilním palivům. To je smutné.“

 

Takže jediná cesta je snížit spotřebu?

„Jediná. Ale to snížení není poloviční. Pokud chceme vydržet se zdroji, které máme, musíme snížit spotřebu asi tisíckrát. A to je politicky absolutně neprůchodné. Navíc suroviny jsou na území států, které jsou v životní úrovni za námi – Afrika, Jižní Amerika, Asie. Jenže oni všichni chtějí mobily, elektromobily… žít jako my. Takže státy, které mají lithium, si jednou řeknou: „Budeme si dělat svoje baterky pro sebe, nedáme vám to do Čech.“ A je konec.“

 

To vlastně znamená, že my tyhle chudé země vydíráme. Chováme se jako kolonisté.

„Přesně tak. My se chováme jako kolonisté. I ti lidé, kteří říkají, jak šetří a třídí odpad, jsou kolonisté, kteří odírají třetí svět. A měli by se za to stydět.“

 

To asi nebudou chtít slyšet.

„Určitě ne. Typický příklad je internet. „Já nepoužívám papír, posílám e-maily.“ To, že si můžeme posílat e-maily, stojí už teď 400 terawatthodin elektrické energie ročně. A firmy, které to zajišťují, tvrdí, že tu energii vyrábějí „zeleně“, např. spalováním biomasy. Takže kvůli tomu, že tito lidé nechtějí psát na papír, se ročně vykácí přes milion hektarů pralesů, abychom si my mohli psát bezpapírové e-maily. Zkuste tohle říct někomu v kavárně na Letné.“

 

Celý rozhovor:

https://www.info.cz/po-praci-lifestyle/obnovitelne-zdroje-jsou-lez-ceka-nas-energeticky-kolaps-tvrdi-ekolog-juraj-lukac

 

Ilustrační foto: presseportal / EWS