name | autoweek.cz

Olivier François zdůraznil strategickou roli závodu Mirafiori

Olivier François zdůraznil strategickou roli závodu Mirafiori

11.06.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Generální ředitel společnosti Fiat a globální CMO společnosti Stellantis zdůraznil strategickou roli továrny Mirafiori pro Fiat, ohlásil výrobu nového hybridního Fiatu 500 Ibrida v Turíně a podtrhl význam Itálie pro značku, kde má Fiat také své ústředí.

Fiat v Itálii vyrábí modely 500e, 500X, Panda a Fiat Professional Ducato. V roce 2023 Fiat v Itálii vyrobil třetinu všech vozů prodaných na světě a z vozů Fiat prodaných v Itálii bylo na italském území vyrobeno 70 %. S modely Panda, vyráběným v Pomiglianu, a 500 z Mirafiori Fiat produkuje dva ze svých nejúspěšnějších modelů právě v Itálii.

 

V historické továrně Mirafiori v Turíně se bude vyrábět Fiat 500 Ibrida, nový hybridní model, který bude uveden na trh koncem roku 2025 nebo začátkem roku 2026. Hybridní model doplní elektrický Fiat 500e. Tento krok podtrhuje strategickou roli závodu Mirafiori. Hybridní verze bude vyvinuta, zkonstruována a navržena v Turíně, stejně jako model 500e. Italský původ budou mít i klíčové komponenty: motor bude pocházet z továrny společnosti Stellantis v Termoli, výfukový systém se bude vyrábět v Neapoli a převodovky budou vznikat v Mirafiori.

 

Generální ředitel Fiatu a Global Chief Marketing Officer skupiny Stellantis Olivier François uvedl: „Fiat je hrdý na to, že je po celém světě propagátorem Itálie. Itálie je naší domovskou zemí, naší hnací silou a naší budoucností. A Mirafiori je jedním z našich motorů, který reprezentuje Itálii, její lid, její hodnoty a její hrdost. Dnes 90 % výroby z Mirafiori směřuje do zahraničí. Abychom zvýšili počet vozů 500 na italských silnicích a odpověděli italským zákazníkům, rozhodli jsme se vyrábět nový hybridní model 500 Ibrida. Má italské jméno, bude vyvinut a navržen v Turíně a vyrábět se bude v Mirafiori. Je zřejmé, že Mirafiori hraje pro značku strategickou roli a že i nadále investujeme do Itálie, modelu 500 a Mirafiori.“

 

Fiat na počest pracovníků továrny Mirafiori a odkazu vozu Fiatu 131 Mirafiori z roku 1974 představil novou verzi 500e Mirafiori, která je speciální edicí elektricky poháněného kabrioletu určenou od letošního léta výhradně pro Itálii. Kabriolet s elektrickým pohonem bude k dispozici s dvojicí akumulátorů s kapacitou 42 kWh a 23,8 kWh.

 

Foto: Stellantis