name | autoweek.cz

Opel Ampera do prodeje v ČR

Opel Ampera do prodeje v ČR

19.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Elektromobil s prodlouženým dojezdem Opel Ampera, držitel ocenění EcoBest 2011, přijde na český trh s celoevropskou cenou, která je 1 080 000 Kč.

Pětidveřový elektromobil s prodlouženým dojezdem Opel Ampera při délce 4500 mm a rozvoru 2680 mm poskytuje prostor pro čtyři dospělé a zavazadlový prostor základního objemu 310 l, který lze zvětšit až na 1005 l. Ampera, stejně jako technicky identický Chevrolet Volt, využívá platformu GM Delta II jako Opel Astra nebo Chevrolet Cruze.

V systému elektrického pohonu Voltec přední kola pohání přes jednorychlostní planetovou převodovku trakční elektromotor o výkonu 111 kW (150 k) napájeným z lithio-ionového akumulátoru s kapacitou 16 kWh. Ten umožňuje zcela bezemisní dojezd 40 až 80 km - podle terénu, způsobu jízdy a klimatických podmínek. Točivý moment 370 N.m je k dispozici už od prakticky nulových otáček, což umožňuje akceleraci z 0 na 100 km/h za 9 s. Největší rychlost je omezena na 161 km/h.

Pokud kapacita akumulátoru klesne na minimální hodnotu, automaticky se spustí zážehový čtyřválec Ecotec 1,4 l o výkonu 63 kW aby poháněl sekundární motor/generátor zabezpečující dobíjení akumulátoru (tento režim může řidič sám zvolit pro uchování energie v akumulátoru např. pro pozdější jízdu v městě). Při jízdě vyšší rychlostí se namísto trakčního elektromotoru 111 kW k hospodárnějšímu pohonu vozu využívá tento sekundární elektromotor o výkonu 54 kW.

Díky zážehovému motoru, který je určen pouze k pohonu generátoru, má Ampera na jedno nabití a jednu nádrž benzinu dojezd přes 500 km. Ampera tedy může jezdit buď s plně elektrickým pohonem nebo jako auto s paralelním nebo sériově zapojeným hybridním pohonem.

Podle normy ECE R101, upravující metodiku měření spotřeby paliva a emisí CO2, vykazuje Ampera kombinovanou spotřebu paliva nižší než 1,6 l/100 km a emise CO2 menší než 40 g/km. To ovšem platí jen při jízdě na kratší vzdálenosti s převážným využíváním akumulátoru. Při jízdě na delší vzdálenost s pomocí spalovacího motoru a generátoru je spotřeba benzinu samozřejmě podstatně vyšší.

Akumulátor lze dobíjet ze standardní elektrické zásuvky v domácnosti 230 V/16 A. Proudem 16 A se akumulátor plně nabije za méně než 4 hodiny.

Opel Ampera se spolu s Chevroletem Volt vyrábí v Detroitu v závodě Hamtramck. Také v ČR nabízí za jednotnou celoevropskou cenu 1 080 000 Kč. Do standardní výbavy Opelu Ampera patří mj. ESP, čelní, boční, hlavové a kolenní airbagy, automatická klimatizace, bezklíčové odemykání vozu, kompletní elektrické ovládání oken a zrcátek, vyhřívaná přední sedadla s koženým čalouněním, litá kola 17" a barevný dotykový displej palubního počítače a informačního systému.

Opel uvádí, že na model Ampera už registruje na 6000 závazných objednávek. Vybraní prodejci sítě Opel C&S finalizují objednávky i s prvními zákazníky v ČR.