name | autoweek.cz

Opel Astra Sports Tourer jde do prodeje

Opel Astra Sports Tourer jde do prodeje

20.01.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Před rokem Opel uvedl na trh novou Astru jako pětidveřový hatchback. V minulosti se dvě třetiny zákazníků Astry rozhodovaly pro verzi kombi neboli Sports Tourer, takže je logické, že nyní přichází nová generace i v této podobě jako nejdůležitější novinka značky v tomto roce.

Opel má za sebou v České republice relativně úspěšný rok, když se mu podařilo navýšit podíl na trhu a vrátit se mezi desítku nejúspěšnějších importérů. Prodejní výsledky mohly být ještě mnohem lepší, ale problémy s dodávkami nových vozů se nevyhnuly ani Opelu, přičemž nejvíc postihly novou generaci modelu Astra. Letos by se měla situace během prvních tří až čtyř měsíců stabilizovat, což se projeví na rychlejším uspokojování poptávky. K dalšímu zlepšení prodejních výsledků napomůže i právě přicházející Astra Sports Tourer.

 

S novým kombi Opel navazuje na dlouhou tradici. Už v 50. letech bylo kombi Rekord Caravan (Car a Van) úspěšnou variantou pro přepravní potřeby řemeslníků i rodin. Před téměř 60 lety přišel první poválečný Kadett jako vůbec první kompaktní kombi. Dvě třetiny prodaných vozů modelové řady Astra jsou s karoserií kombi, takže je logické, že i 11. generace Astra má verzi Sports Tourer.

 

Podoba Astry Sports Tourer odpovídá pětidveřovému hatchbacku až po střední sloupek, za nímž už rozvíjí svůj vlastní tvar. Karoserie narostla o 268 mm, přičemž rozvor náprav se prodloužil o 57 mm. To vše se promítlo do délky zavazadlového prostoru. Ten má objem 597 l (u hybridu se kvůli akumulátoru zmenší na 516 l). Pokud sklopíte zadní sedadlo vznikne rovná plocha s délkou 185 cm a objem naroste na 1634 l (u hybridu na 1553 l).

 

Astra Sports Tourer přichází na trh s kompletní nabídkou pohonných jednotek. Kromě zážehových a vznětových motorů jako u pětidveřové verze, je poprvé k dispozici také plug-in hybridní pohon se systémovým výkonem 133 kW (180 k) a točivým momentem 360 N.m. Akumulátor s kapacitou 12,4 kWh slibuje dojezd s čistě elektrickým pohonem až 60 km. V létě nabídku rozšíří ještě plně elektricky poháněná varianta Astra electric, a to i pro hatchback, stejně jako sportovní varianta GSe s výkonnější verzí plug-in hybridního pohonu a upraveným podvozkem.

 

Nový Opel je standardně vybaven digitálním kokpitem Pure Panel Cockpit. V nabídce nadstandardní výbavy jsou světlomety Intelli-Lux LED se 168 segmenty, převzaté z modelů Insignia a Grandland, a samozřejmě i aktivní sedadla s certifikací AGR.

 

Astra Sports Tourer se vyrábí v centrále koncernu v Rüsselsheimu. Ceny začínají na za základní verzi s motorem 1,2 l/81 kW (110 k) na 599 990 Kč.