name | autoweek.cz

Opel Frontera slibuje lákavou cenu

Opel Frontera slibuje lákavou cenu

12.06.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Opel v Praze předvedl jeden ze svých základních modelů pro nejbližší budoucnost - jednoduchý kompaktní crossover Frontera, který má mít velmi přitažlivou cenu. Vrací jméno klasiky, ovšem ve zcela nové podobě.

Opel uvádí Fronteru nikoliv jako nástupce modelu Crossland, ale jako jejího marketingového pokračovatele oslovujícího stejnou klintelu. Nová Frontera přichází jako lifestylový crossover do segmentu, v němž slaví úspěchy zejména Dacia Duster (ta ovšem nabízí navíc i verzi s pohonem 4x4) a Škoda Kamiq. Multienergetická platforma Stellantis Smart Car umožňuje použití dvou typů pohonu - se zážehovým motorem doplněným o mildhybridní systém a plně elektrickým pohonem.

 

Frontera je první sériový model, který má ve středu černé přídě, navržené ve stylu Opel Vizor, nový znak. Na černou přední část vozidla plynule navazují Eco LED světlomety. Frontera je dlouhá 4380 mm při rozvoru náprav 2671 mm. K dispozici bude nejen pro pět cestujících, ale také v sedmimístné podobě. Zavazadlový prostor má základní objem 460 l, sklopením sedadel se zvětší až na 1600 l. Lze zde vytvořit až dvoumetrový prostor pro spaní s rovnou podlahou. Unikátní jsou střešní ližiny s nosností až 240 kg.

 

Vysoký profil karoserie vytváří základ pro funkční a mimořádně prostorný interiér. Kokpit Pure Panel s nově navrženým volantem tvoří dva 10“ širokoúhlé displeje. Klimatizace se ovládá mechanickými ovladači. Frontera poskytuje možnost volby příplatkové stanice pro chytrý telefon, který se připojením přes aplikaci stane řídicí jednotkou infotainmentu, který lze ovládat také pomocí tlačítek na volantu.

 

Opel ve Fronteře pro řidiče a spolujezdce přináší inovaci sedadel Intelli seat se speciální ergonomií s vybráním uprostřed, což snižuje tlak na kostrč a zvyšuje jízdní komfort i při dlouhých cestách.

 

Frontera bude k dispozici jako mildhybrid s označením Frontera Hybrid ve dvou verzích motoru PureTech 1,2 Turbo s výkonem 74 kW (100 k) nebo 100 kW (136 k), v obou případech se 48 V akumulátorem, elektromotortem o výkonu 21 kW a šestistupňovou převodovkou eDCT6.

 

Frontera Electric je poháněná elektromotorem o výkonu 83 kW a s akumulátorem s kapacitou 44 kWh má dojezd 306 km. V roce 2025 přijde verze s dlouhým dojezdem až 400 km. Režim rekuperace energie při zpomalení se volí tlačítkem C, přičemž zprvu je nastavena vysoká účinnost a delším stiskem se tento účinek snižuje.

 

Opel Frontera se vyrábí v Trnavě. Ceník bude zveřejněn až v létě. První vozy budou u prodejců k dispozici od října - nejprve s elektrickým pohonem a velmi brzy poté i mildhybridy.

 

Na podzim Opel uvede novou generaci modelu Grandland. Ta bude se 4650 mm o 18 cm delší než stávající a kromě mildhybridního a plně elektrického nabídne i plug-in hybridní pohon. Tím se završí řada tří SUV se značkou Opel od malé Mokky přes střední Fronteru po velký Grandland s výraznějším odstupňováním velikostí než je to mu dosud.