name | autoweek.cz

Opilí a fetující pracovníci Chrysleru opět vyrábějí auta

Opilí a fetující pracovníci Chrysleru opět vyrábějí auta

17.12.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Skupina pracovníků Chrysleru nafilmovaných jak popíjejí a kouří marihuanu během přestávky na oběd se s pomocí odborů vrátila na své místa a zase vyrábí auta.

Pro většinu Američanů je to, že jsou zpátky a vyrábějí auta, nepochopitelné. Před dvěma lety, v září 2010, byla skupina pracovníků Chrysleru (konkrétně z továrny Jefferson North v Michiganu, kde pracovali na výrobě vozu Jeep Grand Cherokee) přistižena jak v době přestávky na oběd vyrazila do nedalekého parku, kde se věnovala pití alkoholu a kouření marihuany. Dokonce při tom byli zachyceni kamerou místní televizní stanice WJBK-TV Channel 2 patřící společnosti Fox.

Video se rychle rozšířilo a Chrysler byl okamžitě spojován s tím, že kvalitu jeho výrobků ovlivňuje pití alkoholu a marihuana. Vedení Chrysleru si záznam vyžádalo, identifikovalo všechny dělníky a na základě toho 13 pracovníků okamžitě dostalo okamžitou výpověď bez nároku na odstupné.

Nyní se na základě smlouvy mezi Chryslerem a odborovým svazem UAW vracejí zpátky do práce. Pracovníci se zachovali podle postupu pro stížnosti popsaném v kolektivní smlouvě mezi Chryslerem a odbory. Spor se proto dostal k arbitráži. Po dvou letech arbitr rozhodl ve prospěch pracovníků s tím, že nejsou dostatečné a přesvědčivé důkazy pro obhájení propuštění. Video údajně nebylo dostačujícím důkazem.

Chrysler prohlásil, že s rozhodnutím nesouhlasí. Nicméně společnost je v nepříjemné pozici, neboť musí přijmout rozhodnutí arbitra. Odbory rozhodnutí nekomentovaly.

Chrysler nyní musí pro 13 dělníků, kteří byli dva roky bez práce, najít v továrně uplatnění a současně přesvědčit veřejnost, že jejich reinstalace nebude mít negativní vliv na kvalitu výroby. To je pro společnost, usilující o pozdvižení v minulosti notně pošramocené pověsti co se kvality výroby týče, krajně nemilé. Navíc je pro Chrysler tato situace nepříjemná i proto, že je dlouhodobě kritizován za to, že přežil bankrot jen díky miliardovým půjčkám ze státní kasy, což v konečném důsledku vedlo k jeho převzetí Fiatem. Zatím není jasné, zda Chrysler nebude muset 13 dělníkům navíc vyplatit ušlou mzdu za dva roky.

Případ ukazuje, jak mocné jsou odbory v USA, když i tak závažné porušení pracovních předpisů s přímým dopadem na bezpečnost ostatních dělníků obrátí proti společnosti, která je živí.

Morální ponaučení zní: Když chcete o polední pauze popíjet alkohol a kouřit marihuanu, odbory se za vás postaví (alespoň v USA).

Americká média upozorňují i na další závažný dopad tohoto případu: stát Michigan může jen těžko očekávat nové investice do průmyslové výroby a vytváření nových pracovních příležitostí pokud zde investoři musejí počítat s podobnými problémy.