name | autoweek.cz

Osobní automobily nadále zdražují

Osobní automobily nadále zdražují

25.02.2023 | | Tiskové zprávy

Podle cenového indexu EY je tempo zdražování pomalejší, než se čekalo. Ceny automobilů se v průměru zvýšily o 3 %. Znatelné rozdíly v růstu cen je možné sledovat i mezi základními a nejvyššími výbavami.

Trend zvyšování ceníkových cen osobních automobilů pokračuje. Ustálil se ovšem na obdobném tempu jako v předchozím období. To je hlavní zjištění nejnovějšího vydání cenového indexu poradenské společnosti EY, který sleduje vývoj na trhu v období od července 2022 do ledna 2023.

 

Všeobecné zdražení na automobilovém trhu je dlouhodobý trend a předvídaný důsledek odklonu od současných spalovacích motorů, který prosazuje Evropská unie. Závěry průzkumu hovoří o zvyšování cen prakticky u všech značek i automobilových kategorií.

 

„Blížící se zavedení emisní normy Euro 7 s sebou nese očekávané zdražení, a to především kvůli nutnosti výrobců pokrýt náklady na vývoj a úpravu současných spalovacích motorů. S celkovým zdražováním na evropském trhu je v kontrastu vývoj cen značky Tesla, která konkuruje svými snižujícími se cenami. Ty v některých zemích v Evropě poklesly až o 20 %. Motivací je snaha podpořit poptávku a rostoucí konkurence dalších značek,“ konstatuje Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

 

Srovnání cen vozů s předchozím obdobím

Oproti loňskému červenci ceny automobilů vzrostly průměrně o 3 %, což odpovídá částce 27 129 Kč. Obecně lze největší nárůst pozorovat u vozů s pohonem na CNG, kde šlo dokonce o 14 %, tedy 92 000 Kč. Signifikantní růst cen je patrný i u vozů na naftu. Ty zdražily o 11,3 % (88 296 Kč). Znatelně méně naopak podražily automobily s pohonem na LPG (+3,6 %, 12 743 Kč), plug-in hybridní vozy (+3,4 %, 45 071 Kč), klasické hybridy (+3,2 %, 21 399 Kč) a čistě elektrická vozidla (+1,6 %, 15 000 Kč).

 

„Stejně jako v předchozím období sledujeme zvyšování cen osobních automobilů na českém trhu. Část zdražování je nepochybně spojena s faktem, že automobilky mají kvůli externím faktorům, jako je válečný konflikt na Ukrajině a komplikace v dodavatelských řetězcích, omezené produkční kapacity, a z toho důvodu se v nabídce soustředí na modely s vyšší marží. Očekáváme, že tento trend bude trvat delší dobu,“ říká Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

 

V případě některých značek sledovaných modelů došlo k plošnému zdražení (Mercedes-Benz, BMW), u jiných pak záviselo na typu pohonu (Kia, Volkswagen). Volkswagen přistoupil obecně ke zdražení, což je viditelné například u navýšení minimální ceny modelu Polo, jehož nejnižší výbavová linie byla zrušena. Stejně tak došlo ke zrušení vrcholných motorizací u modelu Tiguan. Podobný trend byl viditelný i u modelu Leon značky Seat.

 

Automobilka Škoda Auto výrazně zvedla ceny až v polovině ledna 2023, a to v průměru o 50 175 Kč. Znatelné zdražení zaznamenaly hlavně modely Octavia a Kodiaq. U prvního jmenovaného jde zejména o minimální výbavy, u druhého došlo k vyřazení nejlevnější výbavy Ambition z nabídky, což se projevilo skokovým zvýšením cen o skoro 300 000 Kč.

 

Srovnání vozů podle kategorií základní a nejvyšší výbavy

Určité trendy jsou patrné i při srovnání vozů podle kategorií výbavy, avšak oproti předchozímu srovnání se oproti minulému sledovanému období v některých případech tolik neliší. Například v kategorii mini vozů došlo k obecnému růstu cen o 3,8 %. Nejvyšší výbavy ale zdražily méně – pouze o 2,2 %. Ve skupině malých aut je znatelné průměrné zdražení základních výbav o cca 23 887 Kč, tedy 6,9 %. I u nich byl zaznamenám mírnější cenový nárůst nejvyšších výbav o pouhá 2 %.

 

U kompaktních automobilů ceny narostly o 7,9 % u základních výbav a o 3,3 % u nejvyšších výbav. Důvodem může být razantní zdražení Škody Octavie o 100 000 Kč nebo výrazný cenový skok modelu Ford Focus, který má nyní v nabídce nový vyšší výbavový stupeň. U hybridních modelů zavládl opačný trend, kdy základní výbavy všeobecně zlevnily v průměru o 2,9 %, zatímco ty nejvyšší naopak zdražily o 8,2 %. Čistě kompaktní elektrické vozy zůstaly na prakticky stejné cenové hladině jako v předchozím období.

 

Střední třída zaznamenala méně významnou změnu cen. Základní výbavy podražily o 3,3 % a nejvyšší o 2 %. Základní výbavy této skupiny přitom byly v minulém období stiženy vůbec nejvyšším cenovým nárůstem ze všech kategorií. Určitou výjimku představují vozy v základní výbavě s turbodiesely, jejichž ceny se zvýšily o 9,9 %, za což jsou odpovědné hlavně modely Škoda Superb a Volkswagen Passat. Za vozy vyšší střední třídy si zákazníci připlatí v průměru o 41 227 Kč víc, což odpovídá 3 %. Opět platí, že ceny nejvyšších výbav rostly pomalejším tempem (o 2,2 %). Nejvíc naopak zdražily vozy s pohonem na benzin (3,8 %).

 

V kategorii SUV & Crossover došlo k nárůstu cen základních výbav o 6,4 % (45 861 Kč). Jsou za něj odpovědná především vozidla s turbodiesely (nejmarkantněji model Kodiaq značky Škoda), která zdražila o 14,5 %. Ceny nejvyšších výbav narostly jen o 1,5 %, do čehož se propisuje i akce na maximální výbavu modelu Volkswagen Tiguan, který výrazně zlevnil. V kategorii MPV zdražily základní výbavy o průměrných 4,1 %. Přesto lze ale u jejich maximálních výbav sledovat vůbec největší cenový růst o 5,4 % (61 307 Kč). Nejvíc v této kategorii zdražila vozidla s čistě elektrickým pohonem, u kterých bude třeba doplatit o 5,2 % víc.