name | autoweek.cz

Osvědčený recept v podání Opelu

Osvědčený recept v podání Opelu

19.01.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Opel Crossland X je městský crossover s charakterem SUV nahrazující malé MPV Meriva. Vzešel ze spolupráce GM s PSA Peugeot Citroën. V segmentu crossoverů s označením X se připojí k modelu Mokka X a ještě v tomto roce se k nim přidá větší model Grandland X.
Opel svůj zcela nový model Crossland X označuje jako městský crossover CUV (Crossover Utility Vehicle). Jeho představením Opel spouští produktovou ofenzivu 7 v 17, v jejímž rámci bude v roce 2017 na trh uvedeno celkem sedm nových modelů a verzí. Opel Crossland X se oficiálně představí v Berlíně už 1. února. Následovat budou tři verze nové Insignie Grand Sport, elektromobil Ampera-e, nová osobní verze vanu Vivaro a větší crossover Grandland X.
 
Na rozdíl od modelu Opel Mokka X, který může být vybaven pohonem všech kol, nový Opel Crossland X je svým charakterem a vnějšími rozměry (je o 16 cm kratší než Astra) předurčený především pro městský provoz. Je to dáno i tím, že používá stejnou platformu jako příští generace vozů Peugeot 2008 nebo Citroën C3 Picasso. Opel bude Crossland X vyrábět ve španělské Zaragoze společně s novou generací vozů francouzských značek.
 
Crossland X je dlouhý 4212 mm a vysoký 1590 mm. Základní objem zavazadlového prostoru je 410 l. Kromě toho je možné zadní asymetricky dělená sedadla posouvat v podélném směru o 150 mm, a tak buď zvětšit prostor pro nohy, nebo objem zavazadelníku až na 520 l, sklopením zadního sedadla lze vytvořit prostor o objemu až 1255 l.
 
Dotykový monitor 8“ přístrojů Radio R 4.0 IntelliLink a Navi 5.0 IntelliLink, podporujících Apple CarPlay i Android Auto, je integrovaný do středové konzole. Kompatibilní smartfony lze nabíjet i bezkontaktně pomocí indukční nabíječky. Na přání dodávaný telematický systém Opel OnStar poskytuje užitečné bezpečnostní a informační funkce a funguje jako Wi-Fi hotspot. V zimních měsících řidič ocení vyhřívaný volant a vyhřívané přední okno. Na přání je k dispozici head-up displej.
 
Bezpečnost a pohodlí zvyšují moderní technologie a asistenční systémy - tempomat s omezovačem rychlosti, asistenční systém varování před kolizí Forward Collision Alert s detekcí chodců a funkcí samočinného brzdění Autonomous Emergency Braking (AEB) nebo adaptivní světlomety AFL kompletně osazené LED diodami. Kamera Opel Eye je základem pro různé asistenční systémy, jako jsou čtení dopravních značek Speed Sign Recognition, asistent varující před nechtěným vyjetím z jízdního pruhu Lane Keep Assist nebo systém varování před objekty v tzv. mrtvém úhlu pohledu řidiče Side Blind Spot Alert. K dalším bezpečnostním prvkům výbavy na přání patří panoramatická couvací kamera, která zvětšuje úhel výhledu směrem dozadu za vůz na 180°. Nejmodernější parkovací automat Advanced Park Assist výrazně usnadňuje parkování.