name | autoweek.cz

Partnerství Geely a Renault Group

Partnerství Geely a Renault Group

17.11.2022 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Společnosti Geely a Renault Group podepsaly rámcovou dohodu o vytvoření globální společnosti pro vývoj, výrobu a dodávky nízko-emisních a hybridních motorů a převodovek. Podle dohody budou ve společnosti mít Geely a Renault Group každá 50% podíl.

Společnosti Geely Holding Group, Geely Automobile Holdings (Geely Auto) - dále společně jen Geely - a Renault Group podepsaly nezávaznou rámcovou dohodu o vytvoření nové globální společnosti v oblasti vývoje, výroby a dodávek nejúčinnějších hybridních pohonů a spalovacích motorů ve své třídě. Na základě rámcové dohody budou mít Geely a Renault Group v nové společnosti každá 50% podíl.

 

Nová společnost bude samostatným globálním dodavatelem, který bude vyrábět hybridní pohonné jednotky nové generace a vyvíjet nízko-emisní a bezuhlíkové technologie v pěti globálních výzkumných a vývojových centrech. Nová společnost bude při zahájení dodávat několika zákazníkům včetně společností Renault, Dacia, Geely Auto, Volvo Cars, Lynk & Co, Proton a také Nissan a Mitsubishi Motors. Partnerství by později mohlo dodávat pohonné jednotky i dalším výrobcům.

 

Očekává se, že rámcová dohoda povede k dokončení projektu v roce 2023. Nová společnost bude provozovat 17 závodů na výrobu hnacích ústrojí na třech kontinentech a zaměstná celkem 19 000 lidí. Bude mít celkovou kapacitu více než 5 milionů spalovacích, hybridních a plug-in hybridních převodovek a motorů ročně a bude dodávat do více než 130 zemí a regionů. Kombinované produktové portfolio společností Geely a Renault Group a geografická působnost nové společnosti by mohly poskytnout řešení pro 80 % světového trhu s vozidly s pohonem se spalovacími motory.

 

Generální ředitel skupiny Renault Luca de Meo k dohodě řekl: „Vzhledem k tomu, že skupina Renault urychluje svou transformaci Renaulution s cílem zachytit hodnotu celého nového hodnotového řetězce v automobilovém průmyslu, jsme potěšeni, že jsme dosáhli dohodu o ambiciózním partnerství se společností Geely s cílem dále rozvíjet technologie spalovacích motorů a hybridních pohonů, které zůstanou klíčovými prvky dodavatelského řetězce automobilového průmyslu v nadcházejících desetiletích. Budeme moci nabízet pokročilé elektrifikované pohonné jednotky a řešení mnoha značkám po celém světě, čímž se otevře tržní potenciál pro tuto nízko-emisní technologii.“

 

Prezident Geely Holding Eric Li dodal: „Dohoda se skupinou Renault vytvoří globálního lídra v oblasti hybridních technologií, který bude poskytovat pokročilá a energeticky účinná řešení výrobcům automobilů po celém světě. Těšíme se na spolupráci s Lucou de Meo a jeho týmem Renault, aby se toto partnerství stalo skutečností. Tato dohoda vychází z našeho závazku využívat technologické zkušenosti a portfolio značek naší skupiny k pokračování naší průkopnické cesty k udržitelnosti a vytváření hodnot, které vedou k dokonalosti pro spotřebitele.“