name | autoweek.cz

Pětimiliontý NEV společnosti BYD

Pětimiliontý NEV společnosti BYD

11.08.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Pětimiliontý vůz s pohonem novou energií (NEV) vyrobený čínským výrobcem NEV BYD sjel z výrobní linky. Pětimiliontým vozem je Denza N7.

Společnost BYD potřebovala 13 let aby v květnu 2021 završila výrobu prvního milionu vozidel s pohonem novými energiemi NEV (tj. elektromobilů a plug-in hybridů). Za dalších 18 měsíců dosáhla vloni v listopadu tří milionů vyrobených NEV. Nyní jí překvapivě stačilo jen dalších 9 měsíců, aby dosáhla hranice pěti milionů. V roce 2022 zaznamenala vozidla NEV společnosti BYD pozoruhodný růst s celkovým prodejem 1,86 milionu jednotek. Dynamika pokračuje i v roce 2023, kdy od ledna do července dosáhla prodej 1,5 milionu jednotek, včetně 92 469 vozů prodaných v zámoří, což překonalo celkový zahraniční prodej za celý rok 2022.

 

„Od chvíle, co začala vyrábět auta, BYD prokazuje, že to čínští výrobci automobilů dokážou,“ řekl při ceremoniálu konaném v globálním ústředí BYD na oslavu tohoto významného úspěchu Wang Chuanfu, předseda představenstva a prezident společnosti.

 

Cui Dongshu, generální tajemník Čínské asociace osobních automobilů CPCA, uvedl, že v roce 2022 měly čínské osobní automobily s novou energií 63 % podílu na světovém trhu osobních automobilů NEV. „Na pozadí globálního technologického pokroku směrem k elektrifikaci, inteligenci, vytváření sítí a sdílení se čínské NEV stávají pevnou silou vedoucích změn v globálním automobilovém průmyslu,“ dodal Cui.

 

„Dnešek je pro BYD historickým okamžikem, protože jsme svědky toho, že z výrobní linky sjíždí naše pětimilionté vozidlo na novou energii. Při této zvláštní příležitosti bychom rádi vyjádřili naši upřímnou vděčnost našim zákazníkům po celém světě za jejich důvěru v naše produkty, našim partnerům v oboru za tuto společnou cestu a všem našim zaměstnancům, jejichž tvrdá práce a odhodlání umožnily dosáhnout tento významný milník,“ řekl Wang Chuanfu.

 

BYD od roku 2010 aktivně rozšiřuje svou globální přítomnost a strategicky zavádí autobusy a taxi pro elektrifikaci veřejné dopravy. Řešení elektrické veřejné dopravy BYD jsou nyní v provozu ve více než 400 městech v 70 zemích světa. Mezitím se osobní auta NEV od BYD prosadila ve více než 54 zemích, přičemž BYD Atto 3 vede několik měsíců v prodeji NEV v Thajsku, Izraeli a Singapuru. Společnost BYD již oznámila plány na výstavbu tří nových továren v Brazílii.

 

Od svého založení v roce 1995 je BYD trvale usiluje o technický pokrok. Inovace jako jsou Blade Battery, DM-i Super Hybrid System, e-Platform 3.0, CTB Technology, e4 Platform a DiSus Intelligent Body Control System stanovily nové standardy v oboru a upevnily pozici BYD jako průkopníka na trhu elektrifikovaných vozidel. V roce 2022 společnost BYD investovala více než 20 miliard jüanů (2,8 miliardy USD) do výzkumu a vývoje a zaznamenala pozoruhodný 90,31% meziroční nárůst poháněný robustním týmem více než 90 000 profesionálů v oblasti výzkumu a vývoje. BYD předvedl svou inovační schopnost podáním více než 40 000 patentů v celosvětovém měřítku, přičemž více než 28 000 z těchto patentů již bylo schváleno.