name | autoweek.cz

Počet financovaných elektromobilů roste

Počet financovaných elektromobilů roste

06.06.2024 | | Tiskové zprávy

Počet elektromobilů financovaných ČLFA v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 18 %, ale podíl jejich prodeje klesá v ČR i EU.

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním čtvrtletí letošního roku profinancovaly o 18 % více elektromobilů než za stejné období minulého roku - konkrétně 420 elektromobilů ze 1293 nově registrovaných elektromobilů.

 

„Výsledky prodejů elektromobilů v prvním čtvrtletí letošního roku jak v ČR, tak v Evropské unii nenadchly. Pro zbývající část roku ale vidíme situaci alespoň na domácím trhu optimističtěji. V druhé polovině března byl spuštěn podpůrný program Záruka Elektromobilita. Po necelých dvou měsících od spuštění programu registruje Národní rozvojová banka více než 1600 žádostí, z nichž je 1051 schváleno. Pro porovnání, za celý minulý rok se v ČR prodalo 6700 elektromobilů, z čehož třetinu financovali členové ČLFA,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

 

Pozitivní vývoj zaznamenávají elektromobily v portfoliích členů ČLFA. Zatímco v roce 2022 představovala auta s elektrickým pohonem jen 0,9 % na celkovém počtu financovaných osobních vozů, v roce 2023 už to bylo 1,6 % a v prvním čtvrtletí 2024 1,8 %. Aktuální statistiky tak potvrzují trend postupného „zelenání“ flotil členů ČLFA.

 

Při koupi nového elektromobilu s využitím financování klienti členů ČLFA nejčastěji volili operativní leasing (50 %). Mírně klesl zájem o podnikatelské úvěry (45 % případů). Jen v jednotkách procent se aktuálně pohybuje koupě s využitím finančního leasingu či spotřebitelského úvěru.