name | autoweek.cz

Pochybná biopaliva z Číny proudí do EU

Pochybná biopaliva z Číny proudí do EU

12.07.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Evropské společnosti vyrábějící biopaliva opakovaně vyzývají Evropskou komisi, aby omezila příliv čínských biopaliv na trh EU. Tvrdí, že čínští výrobci podvodně vyvážejí bionaftu vyrobenou z nepovolených surovin.

Masivní nárůst vývozu biopaliv z Číny způsobil propad cen bionafty v EU. To ohrožuje budoucnost výroby pokročilé bionafty v Evropě. Podle analýzy společnosti S&P Global Commodity Insights došlo v lednu a únoru 2023 v porovnání se stejnými měsíci roku 2022 k nárůstu dovozu bionafty z Číny o 80 % na 300 000 tun.

 

„Tržní podmínky pro výrobce bionafty z odpadů a pokročilé bionafty v EU a vlastně i pro celý průmysl bionafty jsou nadále velmi nepříznivé. Výrobní závody se zavírají protože nelze dosáhnout ziskovost," prohlásil Angel Alvarez Alberdi, generální tajemník Evropské asociace pro biopaliva z odpadů a pokročilá biopaliva EWABA.

 

EU ve snaze snížit použití fosilních paliv v dopravě podpořila používání pokročilých biopaliv. Ta umožňují dvojí započítání do cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie ve srovnání s biopalivy vyrobenými z energetických plodin. Jak je uvedeno ve směrnici o obnovitelných zdrojích energie RED podle pravidel EU může být biopalivo aby bylo považováno za „pokročilé“ vyrobeno ze zbytků, včetně zbytků z lesnictví, jako jsou piliny nebo listí, nebo z odpadních materiálů, včetně použitého kuchyňského oleje a některých živočišných tuků.

 

„Dovoz odpadní a pokročilé bionafty z Číny se od roku 2019 dramaticky zvýšil. Za necelé tři roky se Čína stala největším vývozcem bionafty do EU. Nyní to ohrožuje ekonomickou životaschopnost mnoha výrobních zařízení v Evropě. V poslední době dokonce hodnota řepkového oleje klesla o víc než 50 %,“ vysvětlil vedoucí oddělení politiky EU Evropské rady pro bionaftu EBB André Paula Santos.

 

Tento dramatický nárůst vývozu vyvolal podezření ze strany průmyslu EU i auditorů, kteří tvrdí, že za odpadní materiál je vydáván palmový olej - surovina, jejíž použití v palivech je v EU omezeno kvůli jeho přispívání k odlesňování dešťových pralesů. To bylo motivováno původními předpisy EU týkajících se biopaliv, motivující jejich masovou produkci na úkor životního prostředí a produkce potravin.

 

Elmar Baumann, výkonný ředitel Německého sdružení průmyslu biopaliv, uvedl, že je sporné, zda čínští výrobci skutečně zvýšili výrobní kapacitu pokročilé bionafty v tak krátkém časovém úseku. „Zajímavé v této souvislosti je, že čínský dovoz bionafty z palmového oleje z Indonésie a Malajsie se za poslední dva roky zvýšil téměř desetinásobně. Je tu podezření, že došlo k přejmenování „bionafty z palmového oleje“ na „pokročilou bionaftu ze surovin uvedených v příloze IX části A v seznamu povolených surovin podle RED,“ uvedl Baumann.

 

EBB podala stížnost obchodnímu ředitelství Evropské komise s nadějí, že Komise v létě přijme opatření k zablokování podvodného dovozu, protože evropský průmysl nabyl přesvědčení, že značná část objemu dovozu z Číny není v souladu s certifikací udržitelnosti RED. EBB doufá, že Evropská komise bude rychle reagovat na nekalé praktiky, které způsobují újmu průmyslu EU a způsobují vážné narušení trhu v odvětví bionafty. Kromě toho vyzývá odvětví biopaliv celní orgány členských států aby zvýšily kontroly na hranicích EU a sledovaly případné podvody.

 

V reakci na tyto obavy průmyslu zvýšil německý orgán pověřený EU certifikací udržitelnosti dovozu paliv ISCC počet tzv. auditů integrity. V Číně a Singapuru bylo provedeno 70 neohlášených auditů zpracovatelských jednotek. Na základě těchto auditů byly pozastaveny tři vývozní certifikáty poté, co ISCC zjistil, že nelze ověřit přesný zdroj odpadních surovin z Malajsie a Indonésie.

 

Evropští výrobci ale zpochybnili, zda je přístup ISCC vzhledem k rozsahu problému dostatečný.  EWABA požádala ISCC o vysvětlení, proč bylo v Číně vydáno 288 nových certifikátů, přestože čínské společnosti nedodržují základní pravidla.

 

Obchodní sdružení dále požaduje, aby zákonodárci EU zrušili dvojí započítávání do cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie pro bionaftu pocházející ze třetích zemí u níž nelze provádět svědecké audity.