name | autoweek.cz

Počítačově animovaný designový model Škoda Vision GT

Počítačově animovaný designový model Škoda Vision GT

20.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Počítačově animovaný model závodního vozu s elektrickým pohonem jako digitální designový model. Studie je součástí výstavy „Design a transformace“ konané v Bruselu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Oddělení Škoda Design přepracovalo koncept vozu Škoda 1100 OHC z roku 1957. Počítačově animovaný designový model Vision GT představuje studii elektricky poháněného závodního vozu značky Škoda. Spolu s jeho historickým vzorem je k vidění na výstavě „Design a transformace“, která se koná v Bruselu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie. U příležitosti předsednictví České republiky v Radě EU zde řada českých firem představuje výrobky a návrhy z let 1990 až 2020.

 

Vision GT je stejně jako model 1100 OHC závodní vůz s otevřenou karoserií. Studie je však konstruována jako jednomístná a řidič sedí uprostřed. Nad futuristickým karbonovým volantem se zploštělou horní a spodní částí je umístěna plochá obrazovka, která slouží také jako větrná clona. Důležité informace se promítají přímo na hledí přilby pilota, podobně jako na head-up displeji. Aktivní kokpit s odpruženým sedadlem je navržen pro optimální vyrovnávání přetížení.

 

Exteriér studie Vision GT se vyznačuje čistými liniemi a ostrými hranami. Její vzhled připomíná současné závodní vozy Formule E zejména díky dvoudílnému zadnímu křídlu. Aktivní aerodynamika zajišťuje optimální jízdní vlastnosti za všech okolností. Mezi oběma horními profily blatníků svítí nový nápis Škoda v podobě hologramu v jasně červené barvě. Nápis se nachází také na nízké přídi, která kopíruje zakřivenou linii vozů Škoda.

 

Počítačově animovaný designový model Škoda Vision GT navazuje na tradici série „Ikony v novém kabátě“, která zahrnuje rovněž ikonické historické vozy automobilky Škoda Auto, mezi které patří Škoda 130 RS, Škoda Felicia nebo Škoda Rapid Monte Carlo.

 

Výstava „Design a transformace“ potrvá v bruselském Design Muzeu do 8. ledna 2023. Některé další exponáty jsou k vidění také v Pražském domě v Bruselu do 2. října 2022.