name | autoweek.cz

Politický tlak pro syntetická paliva

Politický tlak pro syntetická paliva

04.07.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Největší skupina evropských zákonodárců podporuje výjimku pro e-paliva ze zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Podle agentury Reuters zákonodárci z Evropské lidové strany EPP nyní projednávají politické priority pro příští pětileté funkční období Evropského parlamentu.

Evropská lidová strana EPP, největší zákonodárná skupina v Evropském parlamentu, se bude snažit oslabit postupné vyřazování automobilů se spalovacími motory, které v roce 2035 plánuje EU v roce 2035. EPP minulý měsíc ve volbách do Evropského parlamentu získala největší podíl ze všech zákonodárných skupin se 188 z celkových 720 zákonodárců, čímž upevnila svůj vliv na rozhodování v EU. Na schůzce v Portugalsku tento týden zákonodárci z této skupiny diskutují o politických prioritách pro příští pětileté funkční období Evropského parlamentu.

 

Návrh těchto priorit, s nímž se seznámila agentura Reuters, zahrnuje cíl: „Revidovat pravidla pro snižování emisí CO2 u nových automobilů a lehkých užitkových vozidel tak, aby bylo možné po roce 2035 používat alternativní paliva s nulovými emisemi.“

 

EU loni schválila zákon, který od roku 2035 zakáže prodej nových aut s emisemi CO2, čímž se fakticky ukončí prodej nových vozidel se spalovacími motory na benzin, naftu i zemní plyn a LPG. Evropská komise nicméně uvedla, že vytvoří legální cestu pro prodej nových aut, která jezdí pouze na tzv. „e-paliva“ – syntetická paliva, která lze použít v autě se spalovacím motorem místo benzinu i po roce 2035. Tuto výjimku prosadilo Německo.

 

To by mohlo výrobcům automobilů umožnit vyvíjet a nadále prodávat nový druh automobilů se spalovacími motory, které jezdí pouze na certifikovaná CO2 neutrální paliva a jsou vybaveny technologií, která jim zabrání nastartovat při naplnění benzinem nebo naftou. EPP dosud neupřesnila, jakým způsobem by chtěla politiku snižování emisí CO2 v automobilech změnit. Dokument jen uvádí, že „skupina chce revidovat zákaz spalovacích motorů a vyvinout špičkovou technologii spalovacích motorů.“

 

Pokud bude návrh dokumentu předložen EPP, vyvine tlak na Evropskou komisi v čele s Ursulou von der Leyenovou, která je reprezentantkou skupiny EPP, ohledně toho, jak bude řídit evropskou zelenou agendu. Von der Leyenová nyní požaduje souhlas většiny zákonodárců EU ke svému potvrzení ve funkci pro druhé funkční období. Von der Leyenová potřebuje podporu skupiny EPP, aby si zajistila většinu, ale čelí komplikacím s ohledem na to, že musí získat také podporu frakce socialistů a demokratů, která je proti oslabování evropské politiky v boji proti změně klimatu.

 

Foto (Porsche Panamera na Ruta del Fin del Mundo u výroby e-paliva): Newspresspain