name | autoweek.cz

Porsche potvrzuje elektrický Cayenne

Porsche potvrzuje elektrický Cayenne

17.03.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Automobilka Porsche oficiálně potvrdila plány na plně elektrické SUV Cayenne. Vedle dál vyvíjených plug-in hybridů má přijít také elektricky poháněný crossover umístěný ještě nad Cayennem jako nový vrcholný model značky.

Čtvrtá generace modelu Cayenne má podtrhnout ambici Porsche dodávat v roce 2030 více než 80 % nových vozů s plně elektrickým pohonem. Porsche však zatím neprozradilo, kdy bude elektrický Cayenne oficiálně uveden na trh. Podle neoficiálních zpráv by to mohlo být v roce 2026.

 

Porsche rovněž potvrdilo plán v rámci své strategie Road to 20rozšířit své produktové portfolio směrem nahoru o nový elektrický crossover umístěný ještě nad modelem Cayenne. Bude založen na platformě Porsche SSP Sport. Karoserie by měla být kombinací SUV a sedanu a bude koncipován jako sedmimístný. Porsche pro něj slibuje „zcela nový zážitek uvnitř vozu“ a funkce automatizované jízdy.

 

„Zdůrazňujeme a posilujeme tím naši sportovně luxusní pozici. V tomto segmentu pozorujeme rostoucí zisk, zejména v Číně a USA,“ uvedl k tomu generální ředitel Porsche Oliver Blume.

 

Ještě než sjedou z výrobních linek elektrický Cayenne a nový elektrický crossover, bude v roce 2024 uveden na trh plně elektrický Macan a v polovině desetiletí i plně elektricky poháněný sportovní model 718. Do konce letošního roku Porsche plánuje novou edici současné třetí generace modelu Cayenne, která přinese mimo jiné tři plug-in hybridy s delším dojezdem.

 

V roce 2022 dodalo Porsche 309 884 vozů, z toho 34 801 elektricky poháněných Taycan. Vzhledem k omezené dostupnosti dílů to bylo o 16 % méně než v roce 2021.