name | autoweek.cz

Porsche závodící na Marsu

Porsche závodící na Marsu

12.10.2020 | Vladimír Rybecký | Auto archív

Unikátní série uměleckých plakátů, které spojují slavnou minulost Porsche s dalekou budoucností, kdy by se mohly závody konat na Marsu či Měsíci, je výsledkem spolupráce německé automobilky a kreativního týmu české firmy Automobilist.
Automobilist díky práci svých grafiků a špičkové digitální technologii přenáší s ojedinělou přesností i těch sebemenších detailů nejslavnější momenty z historie automobilových závodů na plakáty, umělecké tisky a obrazy. Automobilist spolupracuje i s mnoha automobilkami, jako jsou Mercedes, Ferrari, McLaren či Maserati, a v letošním roce uzavřela oficiální partnerství se seriály formule 1 a MS v rallye (WRC). Ambasadory projektu jsou bývalé i současné hvězdy motorsportu jako Sir Jackie Stewart, David Coulthard, Mick Doohan či André Lotterer.
 
Nápad na nový projekt, v němž se kreativci z Automobilistu odchylují od svých standardních postupů a oživování historických momentů doplňují o futuristickou vizi, vznikl v německé automobilce u příležitosti 50. výročí prvního vítězství Porsche ve slavném vytrvalostním závodě 24 hodin Le Mans v roce 1970. Od té doby ovládla značka tento závod 19x.
 
Právě vítězný model Porsche 917 KH z roku 1970 se stal předlohou pro první dvojici plakátů. Vůz, který triumfoval v roce 1970, byl na přání Porsche přenesen do roku 2056, kdy je francouzské Le Mans městem prosyceným neony, avšak vytrvalostní závody se zde jezdí dál. Společným jmenovatelem další dvojice plakátů zachycujících Porsche 356 SL je červený prach. Brutální podmínky 3000 km dlouhého pouštního závodu Panamericana 1953 v Mexiku nejsou nepodobné těm, které by jednou mohly panovat v roce 2096 při 12. ročníku Závodu na Marsu.
 
Posledním slavným vozem, který Porsche pro plakáty od Automobilist vybralo, je 911 RS, který v roce 1973 vyhrál 24 hodin v Daytoně. Tento vůz by byl důstojným zástupcem Porsche ve 48hodinovém závodě na Měsíci, který by mohl probíhat na okraji kráteru Giordana Bruna v roce 2078.
 
„V Automobilist se pyšníme přesností a pravdivostí našich uměleckých děl, obzvlášť pokud jde o historické okamžik a vozy, které se jich účastnily. Avšak tento projekt s Porsche a trochu bláznivé nápady se závoděním na Marsu a Měsíci nám umožnily, abychom ukázali i kreativnější stranu naší činnosti. O vizionářské projekty se zajímám dlouhodobě a měl jsem tu čest podílet se třeba na vůbec prvním letu vozu formule 1 ve stavu beztíže,“ říká CEO Automobilist Pavel Turek.

 
„Klademe obrovský důraz na detaily a při práci na těchto dílech jsme využili také informace a fotografie z NASA. Závod na Marsu jsme umístili do prolákliny Syrtis Major, která byla vybrána jako potenciální přistávací místo příští kosmické sondy NASA, a je tudíž relativně dobře prozkoumaná. Světelné podmínky na plakátu jsou naprosto realistické,“ říká umělecký šéf Automobilist Jan Rambousek.
 
Zájemci o unikátní historicko-futuristické plakáty si musí pospíšit, všech šest typů vydává Automobilist v limitovaných edicích a eviduje zájem z celého světa.