name | autoweek.cz

Pozdrav z města motorů

Pozdrav z města motorů

01.02.2024 | | Aktuality

Redaktoři Reuters posílají nejnovější zprávy z amerického města motorů, kam GM díky prodeji vozidel se spalovacími motory přináší optimismus a hotovost, zatímco republikáni vyjadřují obavy z čínských dodavatelů akumulátorů.

Detroit se nedočká historické účasti v Super Bowlu - popelka NFL tým Detroit Lions ani s podporou Eminema nedokázal porazit San Francisco 49ers. Nyní, když je fotbalový sen u konce, musí se Detroit vypořádat s realitou a soustředit se na normální život. A budete překvapeni, že díky GM to je pohled docela optimistický.

 

Akcie General Motors vyskočily poté, co generální ředitelka Mary Barraová poskytla optimističtější výhled pro rok 2024 než Elon Musk a povzbudila investory, aby očekávali, že v jejich kapsách skončí více z miliard v hotovosti, které koncern vygeneruje prodejem aut a SUV se spalovacími motory. GM předpovídá, že letošní zisk před zdaněním by se mohl pohybovat v rozmezí 12 až 14 miliard USD, tedy na úrovni roku 2023, pokud dokáže čelit jednorázovým událostem, jako je stávka odborové organizace UAW. Ještě důležitější je, že GM předpovídá 8 až 10 miliard dolarů v cash flow po kapitálových výdajích. To jsou peníze, které by mohly financovat další zpětné odkupy akcií.

 

Investoři zprávu pochopili a přehlédli méně pozitivní vývoj, jako jsou nákladný neúspěch provozu robotaxi Cruise, propad tržeb a zisku v Číně a nešikovné spuštění nového softwaru, který si vynutilo pozastavení prodeje nového Chevy Blazer EV. Barraová odložila investorský den slíbený na březen, což naznačuje, že management potřebuje víc času, aby připravil plány na řešení malérů s Cruise a softwarem.

 

Elektromobily získávají hlavní roli v předvolebním boji v USA a to by mohl být problém pro Ford. Čtyři vysoce postavení zákonodárci Republikánské strany požadují, aby Bidenova administrativa prošetřila čínské společnosti, které mají poskytnout technologii a know-how pro Fordem připravovanou továrnu na akumulátory pro elektromobily v Michiganu. Jejich dopis přináší obvinění, že tyto společnosti mají vazby na Komunistickou stranu Číny, na porušování lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang nebo na severokorejskou vládu.

 

Pokud by americká vláda prohlásila partnera Fordu pro technologii akumulátorů CATL nebo jiné čínské dodavatele za zahraniční subjekty vzbuzující obavy, akumulátory vyrobené Fordem v Michiganu by mohly být nezpůsobilé pro americké dotace.

 

Dopis je nejnovějším výstřelem ve snaze republikánů vykreslit Bidenovu politiku podpory elektromobility jako dar Číně ve snaze získat hlasy v automobilových státech, jako je Michigan, které jsou pro prezidentské klání klíčové.