name | autoweek.cz

Představuje se taxi budoucnosti

Představuje se taxi budoucnosti

19.01.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Po prezentaci v červnu loňského roku společnost Etioca Holding zahájila světové turné představující plně funkční prototyp elektrického taxi Miner. Etioca je mezinárodní společnost se sídlem v Gibraltaru.

Projekt Miner je jedinečný v tom, že od počátku je zde vše zaměřeno přímo na taxikáře. Byl pro ně vyvinut i systém pronájmu aby řidiči-podnikatelé mohli získat toto super taxi a všechny související služby za 0,99 eurocentů/km (23,7 Kč/km), což je průměrná evropská cena.

 

Taxi Miner je první projekt ekosystému Etioca přicházející po pěti letech analýz potřeb sektoru taxislužby a trendů městské mobility. Jedná se o vozidlo zaměřené na novou generaci taxikářů, kteří si vozidlo již nekoupí, ale dostanou ho připravené k provozu a zaplatí pouze skutečně ujeté kilometry. Etioca Holding v Turíně už zaměstnává téměř 1000 lidí. Projekt má podporu gibraltarské vlády. Je součástí národního plánu hospodářského rozvoje Gibraltaru na příštích pět let s celkovou investicí 500 milionů liber.

 

Projekt se zrodil v roce 2015 a jeho izraelský zakladatel a generální ředitel Mark Ishakov začal okamžitě pracovat na tom, aby taxikářům nabídl kompletní škálu služeb, které krok za krokem sledují vývoj mobility. Konkrétně jde o dobíjecí stanice pro elektromobily resp. výměnu akumulátorů, mycí stanice, prodej jídla a nápojů na palubě či poprodejní asistenci. To vše samozřejmě prostřednictvím aplikace. Taxi Miner společnosti Etioca se zrodilo díky investici 400 milionů dolarů, která má během následujících tří let vzrůst na 1,2 miliardy dolarů. Nyní je jejím cílem vstup na burzu.

 

„Naším záměrem je vést kulturní a společenské změny směrem k udržitelné mobilitě tím, že budeme nabízet řešení, která chrání životní prostředí a zvyšují kvalitu života budoucích generací. Ekosystém Etioca má základy pro vedení přechodu na elektrickou mobilitu ve službách městských komunit budoucnosti, které usilují o snížení emisí a dopravy ve městech, zavádění udržitelných, funkčních a sdílených vozidel,“ vysvětluje zakladatel a generální ředitel společnosti Etioca Mark Ishakov.

 

Prototyp byl postaven v karosárně Coggiola v Orbassanu a zahájení výroby je zde naplánováno na rok 2024 díky tomu, že společnost Etioca Holding získala firmu Coggiola, čímž se stala vlastníkem vzácné licence WMI (Worldwide Manufacturers Identifier), která umožňuje výrobu široké škály vozidel (osobní automobily, nákladní automobily, autobusy, motocykly).

 

Na design Mineru dohlíželi Giorgetto Giugiaro a Fabrizio Giugiaro. Ten také vypracoval veškeré plánování technické části pro výrobu, které má v roce 2024 začít v turínské montážní lince v počtu 10 000 kusů za rok s výhledem dosáhnout 45 000 vozů v roce 2025 a 100 000 kusů ročně v roce 2027. V současné době již je rozjednáno 90 000 předběžných objednávek z Itálie, Izraele a Lotyšska.

 

Etioca Miner pohání elektromotor s výkonem 120 kW a s akumulátorem s kapacitou 100 kWh (k dispozici ale mají být různé velikosti) má v městském cyklu WLTP dojezd 350 km. Vozidlo je 495 cm dlouhé, 195 cm široké a 201 cm vysoké s rozvorem náprav 350 cm a pohonem dvou kol. Je snadno přístupné bez bariér. Má sedm modulárních sedadel pro cestující a jedno pro osoby se sníženou pohyblivostí, které se do interiéru dostanou bez cizí pomoci pomocí automatické zvedací plošiny. Stejně tak umožňuje přepravu velkých předmětů jako jsou kola nebo lyže. Místo řidiče je odděleno od prostoru pro cestující, plně vybaveno a zaručuje vysokou úroveň bezpečnosti a ochrany.

 

Pro taxikáře i zákazníky bude v taxíku k dispozici také nový mediální kanál komunikující přes integrované LED obrazovky. Bude mj. promítat reklamní a institucionální kampaně nebo sdělení veřejné služby občanům. Nový mediální kanál vznikl díky akvizici agentury pro vztahy s veřejností a reklamu Between Comunicazione se sídlem v Turíně, která se již více než 20 let specializuje na obchodní a produktovou komunikaci.

 

Miner má být první vozidlo založené na modulární platformě ANNA, která umožňuje různé konfigurace. V plánu je řada služebních vozidel – kromě taxi i servisní vozidla, školní autobusy, zásahová vozidla, bezpečnostní pro hasiče i policii a další.