name | autoweek.cz

Přehodnocení regulačního přístupu EU

Přehodnocení regulačního přístupu EU

21.12.2023 | | Aktuality

Sigrid de Vriesová tvrdí, že obrovský rozsah transformace probíhající v automobilovém sektoru by měl dát Evropě důvod k přehodnocení způsobu regulace v zájmu spotřebitelů i konkurenceschopnosti svého průmyslu.

Sigrid de Vriesová je generální ředitelkou Asociace evropských výrobců automobilů ACEA, která zastupuje 14 hlavních evropských výrobců osobních a užitkových automobilů, nákladních vozidel a autobusů.

 

„ACEA nedávno zveřejnila manifest, v němž představuje vizi budoucnosti mobility v Evropě před příštím mandátem EU. Tento manifest zdaleka není jen obvyklým seznamem politických doporučení, ale nastiňuje ambici společně předložit plán pro evropský ekosystém mobility. Místo toho, abychom šli vlastní cestou, snažíme se budovat konstruktivní vztahy s našimi partnery, včetně občanské společnosti, spotřebitelských organizací a tvůrců politik, abychom dosáhli našich společných cílů.

 

Náš manifest přichází v pravý čas když procházíme nejvýznamnější transformací a odkláníme se od spalovacího motoru, od technologie, v níž je Evropa tradičně světovým lídrem. To není snadný úkol a znamená to významné otřesy pro naše dodavatelské řetězce, výrobní zařízení a pracovní sílu s dominovým efektem pro spotřebitele. Jedním z našich doporučení proto je, že nesmírný rozsah této transformace by měl dát Evropě důvod k přehodnocení způsobu regulace. Tato myšlenka sama o sobě se zdá být rudým šátkem pro nevládní environmentální organizace – ale vzájemné okopávání nás nepřibližuje realizaci společných cílů.

 

Vezměte si Zelený úděl EU: v současnosti je na papíře mnoho ambicí. Je zde mnoho bičů, ale kde je mrkev na podporu změn v průmyslu, veřejných orgánech a spotřebitelském chování? Regulace může často pomoci – skvělým příkladem je vnitřní trh –, ale může také bránit, pokud není koherentní, synchronizovaná nebo kontrolovaná na konkurenceschopnost. EU potřebuje realizovat ambiciózní Zelený úděl ve světě, který se za posledních několik let dramaticky změnil. Evropa čelí stále tvrdší konkurenci ze strany jiných globálních regionů, včetně kritických zdrojů a kompetencí. Už to nemůžeme nadále ignorovat, zatímco sami nastavujeme pravidla pro globální šachovnici.

 

Výrobci automobilů zdaleka nepožadují „regulační pauzu“, ale chtějí spolupracovat se zákonodárci a občanskou společností na inteligentnějších metodách regulace, které zajistí konkurenceschopnost a budou přínosem pro všechny Evropany. Potřebujeme soudržný regulační rámec postavený na přiměřeném tempu regulace podpořený dostatečnými dodacími lhůtami a vhodnými podmínkami.

 

Euro 7 a návrhy na přístup k údajům ve vozidle jsou další dva do očí bijící příklady toho, kdy EU postavila regulační vůz před koně. Euro 7 riskovalo neúměrné zvýšení nákladů, které by nevyhnutelně ohrozilo možnost volby pro spotřebitele a zároveň přineslo zanedbatelný přínos pro životní prostředí. Namísto toho by se zákonodárci měli zaměřit na pobídky k budování zaostávajících nabíjecích sítí v Evropě, které spotřebitelům brání v nákupu elektrických modelů. Zbytečnou zátěž na ramena výrobců představuje také návrh využití dat z vozidel. Zejména proto, že zákon EU o datech již zaručuje práva spotřebitelů na data, čímž se další legislativa pro konkrétní odvětví stává zcela zbytečnou a odvádí naši pozornost od dekarbonizace.

 

To vše a ještě více přichází v době, kdy náš průmysl dělá vše pro to, aby podpořil výrobu elektrických vozidel v EU. Přechod k elektrickým vozidlům s akumulátory trvale přispívá k evropskému úsilí v boji proti změně klimatu, ale sevření regulací, které odvádějí naše úsilí, neslouží zájmům spotřebitelů ani průmyslu. Zrovna minulý týden podtrhla nová zpráva tento znepokojivý trend a naznačila, že regulační přístup EU a nedostatek průmyslové strategie staví výrobu elektromobilů v EU do pozadí ve srovnání s Čínou a USA, které koherentním způsobem podněcují domácí výrobu.

 

Stručně řečeno, toto není jen masivní průmyslová transformace, kterou musíme zvládnout sami, ale je to širší společenská transformace, která zahrnuje všechny Evropany.

 

Pro ACEA není náš manifest pouze výzvou k akci pro zákonodárce, ale také výzvou k akci pro všechny společenské aktéry. Tento přechod musíme společně zvládnout, abychom dosáhli náš společný cíl - zelenější, digitálnější a konkurenceschopnější Evropu.“