name | autoweek.cz

Přeneseme chaos do vzduchu?

Přeneseme chaos do vzduchu?

16.03.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Italdesign a Airbus na autosalonu v Ženevě představili originální řešení dopravních problémů: prostě se vznést do vzduchu. Koncept Pop.Up. v sobě spojuje tři prvky - jednotku pro cestující, podvozek a dron. Airbus současně pracuje i na dalších létajících projektech pro řešení městské dopravy.
Dopravní chaos kolem ženevského výstaviště Palexpo nejednoho ze zoufalých řidičů vedl k myšlence, že by se nejraději vznesli a nechali nekonečné kolony aut pod sebou. Právě to jim nabízí společný projekt studia Italdesign (v majetku VW) a společnosti Airbus, koncept Pop.Up.
 
Představa, že se se svými auty nesenými drony současně vznese do vzduchu několik desítek vynervovaných a spěchajících řidičů je poněkud děsivá. Bezpečně zvládnout dramaticky se zahušťující provoz ve vzduchu nad ulicemi měst by asi nebylo snadné. Stejně tak je těžko představitelné, že by se dostupnost ovládání létajícího stroje stala stejně snadná jako získání řidičského průkazu. Airbus a Italdesign mají řešení v plně autonomním ovládání dronu prostřednictvím umělé inteligence.
 
Zvládnout autonomní ovládání a interakci desítek či stovek dronů současně a vytvořit pro jejich provoz potřebnou legislativu a infrastrukturu nebude nic jednoduchého (nic z toho zatím není v dohledu ani pro autonomní auta). Manažer projektu Mathias Thomsen proto nevidí možnost uplatnění tohoto řešení městské mobility dřív než za deset let. Ještě letos ale chce v Ženevě vystavovaný koncept předvádět v akci, protože po technické stránce je už vše potřebné k dispozici.
 
Ač asi nehrozí, že by se v dohledné době nad ulicemi vznášely osobní drony uvolňující ulice měst cyklistům, je koncept Pop.Up. další zajímavou ukázkou toho, jak se skutečně v brzké době proměňovat osobní mobilita. „Tradiční automobily už nebudou jediným řešením dopravy v megametropolích. Mobilita budoucnosti bude zcela odlišná od současné dopravy - bude sdílená, autonomní, propojená a elektrická. Pro nás je důležité, že máme k dispozici platformu, která to vše našim zákazníkům umožní,“ tvrdí generální ředitel Italdesignu Jörg Astalosch.
 
Pop.Up. má plně elektrický pohon - jednotka dronu umožňuje dolet až 100 km a pozemní jednotka bude mít dojezd 130 km při maximální rychlosti omezené na 100 km/h. Na rozdíl od různých létajících aut a jezdících letadel Pop.Up. nemusí dělat kompromisy, které z jiných činí jak nepříliš bezpečné pro létání, tak nepraktické pro jízdu. Vozidlo samotné bez dronu představuje běžný koncept městského dvoumístného miniauta s elektrickým pohonem a velmi lehkým šasi z uhlíkových kompozitů.
 
Podle Mathiase Thomsena Airbus souběžně s projektem Pop.Up. pracuje na dalších třech možných řešeních dopravy pro velkoměsta. Jeho divize ze Silicon Valley pracuje na projektu Vahana, což má být autonomní létající vozidlo pro dopravu osob i nákladu. Projekt Skyways je řešení dodávek pro „poslední kilometr“ s dronem v podobě oktoptéry nesoucí kontejner s nákladem. Posledním projektem je CityAirbus, poloautonomní taxislužba na bázi vrtulníku.