name | autoweek.cz

Prezentace elektromobility od Porsche ČR

Prezentace elektromobility od Porsche ČR

09.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Porsche Česká republika na veletrhu čisté mobility e-Salon 2023 představuje řadu atraktivních novinek - nové elektromobily značek Volkswagen, Cupra, Volkswagen Užitkové vozy a dobíjecí infrastruktura Moon.

Pátý ročník veletrhu čisté mobility e-Salon, který se koná ve dnech 9. až 12. listopadu 2023 na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech, nabídne bohatou přehlídku ekologických dopravních prostředků. Z celkového počtu asi 20 000 v České republice registrovaných elektromobilů jich je přes 40 % v Praze.

 

Porsche Česká republika, největší dovozce osobních a užitkových vozů do České republiky, na pátém ročníku veletrhu čisté mobility e-Salon, který se koná ve dnech 9. až 12. listopadu 2023 na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech, vystavuje řadu novinek. Mezi českými výstavními premiérami vyniká aerodynamický sedan (fastback) Volkswagen ID.7 spolu se sportovní studií Volkswagen ID. GTI Concept a SUV kupé Cupra Tavascan. Volkswagen Užitkové vozy zaměřuje pozornost na univerzálnost MPV ID. Buzz a lehké užitkové verze ID. Buzz Cargo.

 

„e-SALON má již několik let pevné místo v našich kalendářích a jsme velmi rádi, že i letos můžeme návštěvníkům představit řadu atraktivních novinek. Věříme, že akce, jako je tato, dále pomůže k popularizaci a rozvoji čisté mobility, která v Česku v porovnání s Evropou velmi zaostává. Zatímco v EU prodej akumulátorových elektromobilů roste a dnes už registrace těchto vozidel dosahují tržní podíl 15 %, v Česku jsou to jen necelá 3 %, což je třetí nejhorší výsledek v EU,“ říká jednatel společnosti Porsche Česká republika Jan Hurt. Za prvních deset měsíců bylo registrováno 690 elektromobilů Volkswagen, Audi, Cupra a Volkswagen Užitkové vozy.

 

Nejen auta

Společnost Porsche Česká republika připravila pro veletrh e-Salon 2023 několik českých výstavních premiér. Návštěvníci výstaviště si mohou poprvé prohlédnout elektrický fastback Volkswagen ID.7, jehož předprodej na českém trhu s cenou od 1 569 900 Kč byl již zahájen. Nabídne dojezd až 700 km a nabíjení výkonem až 200 kW. Fanoušky sportovní jízdy zaujme studie Volkswagen ID. GTI Concept, která vychází z koncepčního vozu ID.2all, jehož sériová podoba se pod označením ID.2 představí v roce 2025.

 

U Volkswagenu po modelu ID.3 prošly nedávno modernizací také modely ID.4 a ID.5. Dostaly nově vyvinutou generací informačních a zábavních systémů, vylepšené ovládáním, výkonnější motory a prodloužený dojezd. Například ID.5 ujede na jedno nabití až 556 km.

 

Značka Volkswagen Užitkové vozy připravila na základě modelu ID. Buzz speciálně pro e-Salon „limitovanou edici 260“, která zákazníkům přinese cenové zvýhodnění až 260 000 Kč a opravdu luxusní výbavu zahrnující mimo jiné adaptivní světlomety IQ.Light–Matrix LED, elektrické ovládání dveří nebo vyhřívání volantu i sedadel. Zájemci o užitkovou verzi ID. Buzz Cargo si na letňanském výstavišti budou moci důkladně prohlédnout exponáty s prakticky řešenými vestavbami pro rozmanitá použití, například pro přepravu chlazeného zboží. Také užitková verze se v rámci prodejní akce pro skladové vozy nabízí za zvýhodněnou cenu od 990 910 Kč bez DPH.

 

S novinkou míří na e-Salon také značka Cupra - elektricky poháněné SUV kupé Tavascan. Sportovně laděná Cupra v národní premiéře představuje nový Tavascan s dojezdem až 547 km a ve vrcholné verzi s nejvyšším výkonem 250 kW (340 k). Jeho prodej začne během roku 2024. Dále vystavuje svůj první elektromobil Born, který je již v globálním měřítku druhým nejprodávanějším modelem značky.

 

Soukromým i firemním zákazníkům Porsche ČR nabízí individuální řešení pro přechod k elektromobilitě. To zahrnuje nejen dodávky samotného zařízení, ale také posouzení místa pro instalaci, vlastní montáž a v neposlední řadě i zprostředkování dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kompletní nabídku značky Moon, počínaje chytrými kabely, přes wallboxy až vysokovýkonnou DC nabíjecí stanici s výkonem 200 kW, jejíž výkon může v některých konfiguracích dosáhnout až 400 kW.

 

Český trh s elektromobilitou je stále v plenkách

Přestože je celkový podíl elektromobilů na celkovém vozovém parku v České republice stále velmi nízký, počet registrací nových akumulátorových elektromobilů v letošním roce roste. Od ledna do října 2023 bylo u nás registrováno 5363 nových osobních elektromobilů a 290 elektricky poháněných lehkých užitkových vozů. Kategorie osobních elektromobilů tak zaznamenala meziroční nárůst o 70 %, jen v říjnu dokonce o 156 %. Tržní podíl vozidel spoléhajících výhradně na elektrický pohon napájený z akumulátorů tak dosáhl 2,87 % (M1; 3,8 % v říjnu), resp. 1,58 % (N1). Elektromobilů značek Volkswagen, Audi, CUPRA a Volkswagen Užitkové vozy bylo v prvních deseti měsících letošního roku registrováno celkem 646 v kategorii M1 a 44 v kategorii N1.

 

Souhrnný počet elektromobilů na českých silnicích se během prvních devíti měsíců letošního roku zvýšil o 45 %. K 30. září 2023 tak bylo v České republice celkem registrováno 20 323 osobních akumulátorových elektromobilů kategorie M1. Z toho bylo 4983 vozidel registrováno jako ojetých (podíl 24,5 %) a 15 504 vozidel bylo registrováno na firmy (76,3 %). Z hlediska geografického bylo téměř 40 % elektrických vozů bylo registrováno v Praze (8053), následují Středočeský (3784 vozů) a Jihomoravský kraj (1885 vozů).