name | autoweek.cz

Přichází k nám americká klasika Ford Bronco

Přichází k nám americká klasika Ford Bronco

25.08.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Poprvé ve své historii přichází legendární americký off-road také do Evropě i do České republiky. Nová generace Fordu Bronco je k dispozici v limitovaném počtu ve dvou variantách. Své skutečně mimořádné schopnosti nám prokázal v areálu Pístovské mokřady.

Ford Bronco přichází do prodeje jako nejvíc offroadovými schopnostmi vybavený model značky zdaleka převyšujícími běžné standardy. Model Bronco byl poprvé uveden v roce 1966 ale jeho produkce po 30 letech skončila. V roce 2021 se tato modelová řada vrátila do nabídky a nyní poprvé ve své historii přichází i do Evropy, byť kvůli emisním předpisům jen ve formě individuálních dovozů.

 

Kouzlo jednoduchosti

Designéři Fordu digitalizovali výrazné obrysy původního Bronca z roku 1966 a na tomto základě vznikl hranatý vzhled s krátkými převisy karoserie. Také velké kulaté světlomety citují předky, i když aktivní LED část má odlišný výrazný profil. Po jízdě mimo zpevněné cesty se ultra odolné části a rovné povrchy karoserie relativně snadno čistí.

 

Z bohaté nabídky byly pro evropské trhy pro zjednodušení vybrány jen dvě verze - Outer Banks a Badlands  – s jedinou pohonnou jednotkou a jen se čtyřdveřovou karoserií s odnímatelnou střechou hard-top. Vůz je dlouhý 481 cm (verze Badlands  480 cm) při rozvoru náprav 295 cm. Světlá výška je 237 mm resp. 261 mm a brodivost 800 mm. Objem zavazadlového prostoru 820 l resp. 873 l a pohotovostní hmotnost 2214 kg resp. 2343 kg.

 

Klasika i nejmodernější technika

O pohon se stará zážehový motor 2,7 l EcoBoost V6 Twin Turbo o výkonu 246 kW (335 k) s točivým momentem 563 N.m. Převodovka je automatická desetistupňová, umožňující i sekvenční řazení Select Shift. Jak se na skutečný off-road sluší, má Bronco i dvoustupňovou redukční převodovku. Bronco standardně používá zadní diferenciál s uzávěrkou.

 

Bronco stojí na rámovém podvozku z vysokopevnostní oceli se sedmi příčnými nosníky. Používá systém terénního zavěšení kol HOSS (High Performance Off Road Stability Suspension), který vpředu tvoří nezávislá příčná trojúhelníková ramena a vinuté pružiny s dlouhým zdvihem. Vzadu se standardně montuje pětiprvková tuhá náprava vybavená pružinami s dlouhým zdvihem a variabilní tuhostí v kombinaci se zesílenými tlumiči.

 

Verze Outer Banks má zavěšení kol typu HOSS 1.0 s předním stabilizátorem a tlačítkem přiřaditelný pohon všech kol se stálým rozdělením točivého momentu mezi nápravy 50/50 %, takže jej nelze používat při jízdě na silnici. Systém Terrain Management G.O.A.T. (Goes Over Any Type of Terrain) poskytuje šest volitelných jízdních režimů.

 

Pro extrémní terén

Na jízdu v nejtěžším terénu zaměřená výbava Badlands má systém zavěšení HOSS 2.0 s tlumiči Bilstein Position Sensitive. G.O.A.T. zde nabízí sedm odlišně koncipovaných jízdních režimů. Pokročilý systém pohonu všech kol e-AWD umožňuje možnost volby stálého pohonu všech kol s automatickým přiřazením pohon kol přední nápravy (4A). Má také elektronicky ovládanou uzávěrku diferenciálů přední i zadní nápravy, hydraulicky rozpojitelný přední stabilizátor a víc jízdě v terénu uzpůsobené pneumatiky. Systém s uzávěrkou předního diferenciálu a rozpojením předního stabilizátoru zajišťuje maximální křížení náprav v náročných podmínkách. Kromě toho má jiný ocelový přední nárazník a ocelovou ochranu podlahy.

 

Ford přidal další systémy podpory řidiče v Trail Toolboxu. Systém Trail Control automaticky přebírá brzdění a zrychlování při předem zvolené rychlosti až do 32 km/h – řidič se pak může plně soustředit na řízení. Ještě pohodlnější ovládání vozu v nejnáročnějším terénu umožňuje Trail One-Pedal-Drive, jímž lze Bronco zrychlovat a zpomalovat pouze pomocí plynového pedálu, když brzdí při jeho uvolnění. Zcela unikátní Trail Turn Assist minimalizuje průměr otáčení až o 40 % tím, že přibrzďuje zadní kolo na vnitřní straně zatáčky. V omezeném prostoru je tento systém skutečně k nezaplacení.

 

Přehlednost

Standardní pevná střecha se skládá ze čtyř snadno odnímatelných částí. Každá z nich má obložení stropu pohlcující zvuk, které zlepšuje hlukový komfort při jízdě. Dva přední prvky lze uložit přímo ve voze. Čtvery dveře lze také demontovat pro ještě lepší přehlednost na cestách v terénu a lze je uložit a přepravovat v na míru vyrobených úložných taškách. V závislosti na verzi nabízí Ford také speciální řadu příslušenství, která zahrnuje například neoprenové potahy na potahy sedadel.

 

Základní cena verze Outer Banks je 1 849 900 Kč, Badlands přijde na 1 954 900 Kč vč. DPH s prodlouženou zárukou na 4 roky resp. 200 000 km.