name | autoweek.cz

Přijíždí budoucnost z Indie?

Přijíždí budoucnost z Indie?

07.09.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Už nyní je jasné, že autosalon ve Frankfurtu bude ve znamení nástupu automobilů s elektrickým pohonem. Zatímco velké automobilky narychlo dohánějí to, co dlouhá léta zanedbávaly a předvedou jen nejrůznější koncepty, indická firma RECC už přijde s elektromobily připravenými k sériové produkci.

Společnost Reva Electric Car Company (RECC) ve Frankfurtu předvede sériovou podobu hned dvou malých automobilů s elektrickým pohonem - NXR a NXG.
\"Je nám jasné, že jen moderní technologie nemůže auta prodávat,\" říká předseda RECC Chetan Kumaar Maini a dodává: \"Chceme změnit vnímání Revy jako vozítek pro ženy nebo jako dalšího vozidla do rodiny.\" Proto Indové vsadili na moderní nekonvenční design. Ten je dílem stylisty Dilipa Chhabrii a jeho studia DC Design. Ten se snažil proměnit všeobecnou představu, že elektromobily musejí být neforemnými krabicemi, připomínat dětské hračky či být stejné jako vozy se spalovacími motory. Ten se snažil, aby zákazníkům bylo na první pohled jasné, že před sebou mají zcela nové moderní vozidlo. Zajímavé je porovnání Chhabriho studie z roku 2005 se skutečnou podobou vozu.
Dvojice nových vozidel Reva má oproti předchozím výkonnější motory a díky novým lithio-ionovým akumulátorům i větší dojezd. Maini navíc pro Frankfurt slibuje představení revolučního systému dálkového dobíjení REVive. Řidič, který potřebuje nouzově zvýšit dojezd svého vozu, aby nezůstal stát, jej může iniciovat pouhým odesláním SMS.
Reva NXR je prostorný čtyřmístný třídveřový rodinný hatchback, který má ambici stát se masově prodávaným dopravním prostředkem vhodným pro městský provoz. Do prodeje přijde v prvním čtvrtletí roku 2010. Jeho dojezd je 160 km a dosahuje největší rychlosti 105 km/h.
Reva NXG je sportovní verzí orientovanou na bohatší klientelu orientovanou na životní styl. Tento roadster s karoserií typu targa přijde do prodeje počátkem roku 2011. Má zvětšený dojezd na 200 km a největší rychlost 130 km/h.
Reva už počátkem roku předvedla rychlodobíjecí domácí stanici pro své elektromobily umožňující dobití 90 % kapacity lithio-ionových akumulátorů během hodiny, zatímco dosud se plného dobití dosahuje za šest hodin a 80 % za 3,5 hodiny.
Reva už počátkem roku otevřela distribuční místa v Norsku, Velké Británii, Francii, Kypru, Řecku, Španělsku, Belgii a Irsku. V jednání jsou prodejci v Maďarsku a Slovinsku. Prezident společnosti Reva pro Evropu Keith Johnston chce mít ještě letos zastoupení ve všech evropských zemích.
Reva dosud ve 24 zemích světa poskytla celkem 3000 svých elektromobilů pro testování, což představuje největší světový fleet elektromobilů, který už najezdil přes 70 milionů kilometrů.
Aby Reva zvládla rostoucí zájem o své vozy, buduje v Bangalore novou moderní výrobní halu s roční produkční kapacitou 30 000 vozů. Továrna má představovat jednu z nejekologičtějších na světě.
Společnost RECC je společným podnikem indické Maini Group, americké AEV LLC z Kalifornie a americkými investory sdruženými v nadacích Global Environment Fund a Draper Fisher Jurveston.