name | autoweek.cz

Pro bezpečnou bezdrátovou aktualizaci softwaru

Pro bezpečnou bezdrátovou aktualizaci softwaru

18.02.2022 | | Tiskové zprávy

Kaspersky zajistí bezpečnou bezdrátovou aktualizaci softwaru u chytrých automobilů.
Bezpečné bezdrátové doručování aktualizací softwaru (OTA) pro aplikace u elektronických řídicích jednotek (ECU) chytrých automobilů využívajících platformu Airbiquity OTAmatic nově zajistí řešení od společnosti Kaspersky. Ta integrovala svoji vývojovou sadu (SDK) Automotive Adaptive Platform pro bezdrátovou distribuci softwaru, firmwaru a dalších údajů (OTA) do automobilů vybavených touto platformou. Vývojářům to umožní bezpečněji spravovat na dálku aktualizace jejich aplikací.
 
Technologie OTA (over-the-air) umožňuje centralizovanou synchronizaci a automatizaci aktualizací softwaru a nastavení pro mnoho připojených řídicích jednotek vozidel. S rostoucím počtem chytrých automobilů roste i poptávka po možnosti aktualizace jejich softwaru pomocí OTA, a proto se na tomto trhu předpokládá 19 % růst.
 
Jelikož se technologie OTA stává pro vývojáře softwaru pro chytrá vozidla nepostradatelnou, zvyšují se také požadavky na její bezpečnost. V březnu 2021 zveřejnila EHK OSN bezpečnostní předpis UN R156 s ustanovením o aktualizacích softwaru a systémech řízení aktualizací softwaru vozidel, který se v roce 2024 stane povinným pro všechna nová vozidla.
 
Vícevrstevný přístup k zabezpečení
Integrace Kaspersky Automotive Adaptive Platform s Airbiquity OTAmatic naplňuje potřeby zákazníků plánovat a provádět aktualizace pomocí OTA a mít jistotu, že jsou používané technologie bezpečné a chráněné.
 
Airbiquity OTAmatic poskytuje uživatelům Kaspersky Automotive Adaptive Platform komplexní platformu pro správu softwarových aktualizačních kampaní se zaměřením na specifická zařízení a samostatnou kontrolou zásad správy a ochrany osobních údajů. Správa aktualizací softwaru podporuje aplikace v různých řídicích jednotkách chytrých automobilů, kde lze použít SDK Kaspersky Automotive Adaptive Platform: telekomunikace (telematické řídicí jednotky TCU), komunikace mezi vozidly (V2V) a infrastrukturou (V2X) a pokročilé asistenční systémy řidiče ADAS a autopilota HAD nebo digitální kokpity.
 
Bezpečnost aktualizací softwaru dále zajištuje implementace platformy Uptane, která byla navržena speciálně pro automobilový trh, do Airbiquity OTAmatic. Kaspersky Automotive Adaptive Platform přispívá k zabezpečení OTA svým vícevrstvým přístupem k zabezpečení a bezpečně navrženým (secure-by-design) systémem KasperskyOS ve svém jádru. Tato koncepce zajišťuje silné oddělení jednotlivých součástí systému a řízení komunikace mezi nimi, takže případné selhání nebo úmyslný zásah aplikaci neovlivní.
 
Bezpečnost je pro automobilky prioritou
„OTAmatic bezpečně orchestruje OTA aktualizace pro všechny hardwarové a softwarové platformy. Spolupráce se společností Kaspersky, která je synonymem pro řešení kybernetické ochrany s cílem umožnit OTA aktualizace pro jejich adaptivní softwarovou platformu, která podporuje návrhy sdružení pro automobilový průmysl AUTOSAR (AUTomotive Open System ARchitecture), byla přirozená, protože produkty obou společností jsou specificky zaměřeny na bezpečnost,“ říká viceprezident pro produktový management společnosti Airbiquity Keefe Leung.
 
„Pro výrobce automobilů a dodavatele komponent je důležité, aby dokázali plnit nově vznikající požadavky a poskytovali svým zákazníkům nejmodernější řešení z hlediska funkčnosti a v případě automobilového průmyslu neméně důležité bezpečnosti. To je prioritou i pro společnost Kaspersky, a proto se snažíme najít ta nejlepší řešení, která by tyto potřeby pokrývala. Po analýze mnoha alternativ jsme si jako nejvhodnějšího integračního partnera vybrali společnost Airbiquity,“ uvedla Jevgenija Ponomareva, Senior Business Development Manager, KasperskyOS Business Unit ve společnosti Kaspersky.