name | autoweek.cz

Proč pro léto prémiové pneumatiky?

Proč pro léto prémiové pneumatiky?

02.04.2024 | | Autoservis

S prémiovými letními pneumatikami se zvyšujte úroveň bezpečnosti a požitek z jízdy a trvale se s nimi šetří.

Vzhledem k obrovské nabídce pneumatik na trhu je pro řidiče velmi důležité, aby si uvědomovali, jak velké jsou rozdíly v užitných vlastnostech různých pneumatik. Výběr správných pneumatik může zásadně ovlivnit délku brzdné dráhy - rozdíl může na mokré vozovce při rychlosti 80 km/h činit až 15 m a na suchém povrchu při rychlosti 100 km/h 7 m. I když se počáteční investice do pořízení kvalitních letních pneumatik může zdát dost vysoká, dlouhodobé výhody zahrnují nejen lepší výkon a komfort, ale také značné provozní úspory.

 

Najeďte dvakrát víc kilometrů

Německý automobilový magazín Auto Bild porovnal kilometrový proběh dvaceti různých letních pneumatik. Úplně nejlépe ze srovnání vyšly prémiové pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6, které s celkovým nájezdem 63 200 km ujely více než dvojnásobek toho, co pneumatiky, které se v testu umístily na posledním místě. U 20 testovaných letních pneumatik se srovnávala rovněž cenu/1000 km. Jako nejlevnější vyhodnotil pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 s cenou 8,70 €/1000 km, tedy o 50 % nižší, než byla průměrná cena/1000 km sedmi nejhůř hodnocených pneumatik (16,14 €). To představuje úsporu přibližně 50 % na každých 1000 km.

 

Připraveny pro elektrická vozidla

Moderní, vysoce kvalitní letní pneumatiky jsou již optimalizovány pro speciální potřeby elektromobilů. Všechny pneumatiky Goodyear jsou navrženy tak, aby splňovaly požadavky jak elektromobilů, tak i klasických vozů se spalovacím motorem. Nejnovější letní pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 6 obsahují inovativní technologie, díky nimž zvládají vyšší hmotnost a vyšší točivý moment typický pro elektromobily, a jejich novátorský dezén současně potlačuje hluk a snižuje hlučnost v kabině.

 

Vynikající komfort

Technologie Goodyear SoundComfort dokáže snížit hluk v interiéru vozu na polovinu až o 4 dB, takže se pneumatiky skvěle hodí právě pro elektromobily, u nichž hluk pneumatik a vozovky zpravidla tvoří dominantní zvukovou kulisu v interiéru.

 

Řidiči navíc mohou těžit z vynikajícího komfortu, který zajišťují špičkové funkce, jako je technologie Goodyear SealTech, která zvládá utěsnit defekty běhounu až do průměru 5 mm. Touto dodatečnou funkcí jsou vybaveny vybrané rozměry pneumatik Eagle F1 Asymmetric 6.

 

Oceňované užitné vlastnosti zvyšují požitek z jízdy

Letní pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 6 získaly řadu ocenění. Jsou vybaveny nejmodernějšími prvky, jako je třeba technologie Dry Contact Plus, která je pomáhá přizpůsobit stylu jízdy a požadavkům vozidla a zlepšuje jejich výkonnost na suché vozovce. Za mokrých povětrnostních podmínek zvětšuje technologie Wet braking Pro, která vychází ze zkušeností společnosti Goodyear z automobilového sportu, mikrokontakt pneumatiky s povrchem vozovky, což zlepšuje ovladatelnost a brzdné vlastnosti pneumatik.

 

Sonia Leneveu, ředitelka marketingu osobních pneumatik Goodyear v Evropě, k tomu uvedla: „Goodyear staví na více než 125 letech formování budoucnosti mobility a vývoje špičkových pneumatik. Jsme hrdí na to, že pro letošní léto můžeme nabídnout ještě širší sortiment našich oceňovaných pneumatik Eagle F1 Asymmetric 6, které řidičům nabízejí vynikající jízdní vlastnosti, vynikající účinnost a hospodárnost, ať používají jakýmkoli vůz.“

 

V létě jen letní pneumatiky

Společnost Goodyear doporučuje řidičům, aby hned když se na jaře zvýší teploty, přezuli vůz na letní pneumatiky. Nejnovější testy prokázaly, že při brzdění na mokru z rychlosti 80 km/h při 15 °C na zimních pneumatikami je brzdná dráha přibližně o dva metry delší než při použití letních pneumatik.

 

„Čím vyšší teplota, tím je rozdíl v jejich výkonnosti větší. Jízda se zimními pneumatikami v létě negativně ovlivňuje dynamické chování vozidla, zatímco specifické směsi a konstrukce používané u letních pneumatik zaručují optimální míru opotřebení a mají pozitivní dopad na kilometrový výkon, efektivitu a udržitelnost,“ vysvětluje Laurent Colantonio, regionální technologický ředitel společnosti Goodyear v regionu Evropa, Blízký východ a Afrika.

 

Tipy pro údržbu pneumatik

Pouze při správné údržbě řidiči získají ze svých prémiových pneumatik maximum a mohou dlouhodobě šetřit náklady.

- Pravidelně kontrolujte, zda nejsou pneumatiky poškozené, a zajistěte, aby splňovaly minimální zákonem požadovanou hloubku dezénu. Příliš sjeté pneumatiky mají horší vlastnosti zejména za mokra, protože opotřebovaný běhoun hůře odvádí vodu.

- Kontrola tlaku by se měla provádět jednou měsíčně. Nedostatečně nahuštěné pneumatiky způsobují nejen vyšší spotřebu paliva, ale také vyšší opotřebení a v krajním případě i selhání pneumatik. Vždy dodržujte pokyny výrobce ohledně tlaku v pneumatikách, které najdete v příručce k vozidlu. Nikdy nepoužívejte pneumatiky s nižším než doporučeným zátěžovým indexem.

- Pokud je to možné, vyhněte se kontaktu s obrubníky a výmoly. Hledání nejefektivnější trasy a plynulá jízda mohou navíc prodloužit životnost pneumatik a snížit spotřebu paliva.