name | autoweek.cz

Průměrné stáří aut v ČR překonalo 16 let

Průměrné stáří aut v ČR překonalo 16 let

13.03.2024 | | Tiskové zprávy

Od covidu stárne vozový park osobních vozů v České republice rychleji.

Vozový park v České republice vloni vykázal v kategorii osobních aut stáří 16,21 roku. Od počátku pandemie covidu stárne dvojnásobně rychleji než v přechozích letech. Ročně se stáří aut zvýší o 3,5 měsíce. Hranici 17 let by tedy auta tímto tempem překonala v roce 2026 a o tři roky později by dosáhla průměrné stáří přes 18 let.

 

„Stále čekáme, kdy se situace obrátí a stáří aut se začne snižovat. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, naopak je trend výrazně opačný. Před deseti lety bylo průměrné stáří osobních aut jen 13,78 let. Věříme, že částečné obnovování vozového parku začne už v letošním roce a tempo stárnutí se tak mírně zpomalí,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která monitoruje trh ojetých aut.

 

Podle Martina Pajera ale není důvodem zvyšujícího se stáří aut jednoznačně špatná finanční situace řady domácností: „Určitý vliv to samozřejmě má, ukazuje na to zvyšující se tempo stárnutí. Na druhou stranu se zvyšuje i počet aut, která lidé vlastní. To znamená, že přibývá vozů v rámci jednotlivých rodin. Lidé si nechají starší auto a k němu si pořídí novější.“ Počet vyřazených aut byl loni nejnižší od roku 2014. Češi loni odhlásili z provozu 140 201 osobních aut.

 

Ke konci loňského roku bylo celkově v České republice registrováno téměř 6,6 milionu osobních vozů. Za posledních 10 let se jejich počet zvýšil o téměř 1,8 milionu kusů, což představuje nárůst o téměř 37 %. Přesto ale tempo nárůstu počtu aut, která Češi vlastní, od covidu naopak zpomalilo.