name | autoweek.cz

Průmysl varuje: zákaz PFAS v EU zastaví elektromobilitu

Průmysl varuje: zákaz PFAS v EU zastaví elektromobilitu

05.08.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Obrovská skupina chemických látek PFAS by měla být brzy v EU zakázána. Průmyslová sdružení varují, že jejich plošný zákaz ohrozí klimatické cíle EU a přechod energetiky a mobility k bezuhlíkové budoucnosti.

Per- a polyfluorované alkylové látky (PFAS) jsou považovány za chemicky vyrobené substance s nejdelší životností. V přírodě mohou vydržet i víc než 1000 let. Proto jsou známé pod přezdívkou „forever chemicals“. Evropská komise se ve své chemické strategii už v říjnu 2020 zavázala k postupnému ukončení používání těchto chemikálií v EU. V lednu pět zemí – Německo, Švédsko, Nizozemsko, Dánsko a nečlenské Norsko – navrhlo zákaz více než 10 000 nebezpečných per- a polyfluoralkylových látek v celé EU.

 

Vůdčí postavou za německým tlakem na všeobecný zákaz PFAS byla ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová ze Zelených. „Vzhledem k jejich chemickému složení se PFAS nerozkládají v životním prostředí po velmi dlouhou dobu. To znamená, že z dlouhodobého hlediska mohou chemikálie poškodit životní prostředí i lidské tělo, včetně podpory rakoviny,“ zdůraznila Lemkeová.

 

Skupina chemikálií PFAS zahrnuje asi 10 000 různých látek, které jsou zpracovávány v produktech každodenní potřeby. PFAS se používají v automobilovém a leteckém sektoru, ale lze je nalézt také v materiálech přicházejících do styku s potravinami, textiliích nebo výrobcích pro domácnost. Mohou to být plyny, kapaliny nebo pevné vysokomolekulární polymery. V průmyslu se používají například v těsněních, izolacích nebo kabelech. Tato skupina chemikálií hraje klíčovou roli pro technologie budoucnosti, jako jsou polovodiče, elektrolyzéry a elektromotory, které jsou potřebné pro ochranu klimatu a digitalizaci. Na PFAS jsou závislé také lithio-iontové akumulátory pro elektromobily ale i vodíkové technologie. Také z pohledu farmaceutického průmyslu by zákaz PFAS negativně ovlivnil inovace v tomto odvětví a přístup k lékům.

 

Proti plošnému zákazu PFAS se především v Německu bouří průmyslová sdružení. „Žádné větrné turbíny, žádná úložiště elektrické energie, žádné elektromobily, žádné polovodiče. Bez PFAS nelze vyrobit klíčové technologie transformace na klimatickou neutralitu, a tudíž nelze realizovat přechod na čistou energii a mobilitu. V budoucích technologiích, jako jsou polovodiče, elektrolyzéry a elektrické pohony, nelze PFAS jednoduše nahradit. Nesmíme bránit rozvoji technologií přílišnou regulací, zvláště když se používají v uzavřených systémech ve výrobě,“ uvádí společné prohlášení Asociace německého automobilového průmyslu VDA, Asociace německého strojírenství a strojírenství VDMA a Asociace elektrotechnického a digitálního průmyslu ZVEI. Podle prezidenta VDMA Karla Haeusgena by bylo ohroženo „mnoho zelených technologií, od větrných turbín po výrobu vodíku a výrobu palivových článků.“

 

Průmyslová sdružení se přimlouvají za diferencovaný pohled na skupinu s více než 10 000 látkami. „Látky, za které v současnosti neexistuje náhrada, a látky, které nepředstavují žádné riziko pro lidi nebo životní prostředí, by měly být i nadále pro průmysl dostupné. Neměly by se přijímat nepřiměřené zákazy. PFAS, které představují rizika pro člověka a životní prostředí, by měly být průběžně nahrazovány, jak je dnes již běžnou praxí,“ uvádějí.

 

„Elektromobilita je ústřední technologií na cestě ke klimaticky neutrální mobilitě budoucnosti a ústřední součástí Evropské zelené dohody EU. Aby bylo možné dosáhnout cíle klimaticky neutrální mobility, je a zůstane použití PFAS nepostradatelné. Bez nich nejsou dnes stávající vozidla ani budoucí technologie vozidel myslitelné – hrozí, že se plánovaný plošný zákaz PFAS stane bumerangem ochrany klimatu. Při diferencovaném zohlednění této obrovské skupiny látek lze na druhou stranu skloubit ochranu klimatu, životního prostředí a zdraví. Společnosti v automobilovém průmyslu berou zodpovědné používání PFAS vážně a budou tak činit i v budoucnu,“ říká prezidentka VDA Hildegard Müllerová.

 

Státní tajemnice Spolkového ministerstva životního prostředí za Zelené Christiane Rohlederová ovšem připomíná rizika chemikálií: „PFAS jsou extrémně perzistentní a hromadí se v lidech, zvířatech i v životním prostředí. Podle celoevropských studií mladých lidí byly v letech 2016 až 2022 hodnoty v krvi považované za únosné překročeny u 15 % účastníků ve všech studiích a v některých studiích dokonce u více než 20 %. Je proto správné hledat postupné ukončení používání PFAS tam, kde existují alternativy.“