name | autoweek.cz

První auto z Číny do Severní Ameriky

První auto z Číny do Severní Ameriky

22.12.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Dovážet auta vyrobená v Číně do Severní Ameriky se už chystalo několik společností. Nyní se to stalo realitou. Tím prvním autem z Číny je... Honda Fit! Dovážet ji začala Honda Canada.

Pravdou je, že se už v USA montují čínské elektromobily Coda, ale dovoz aut skutečně vyrobených v Číně se dosud nikdy nedostal za rámec příprav a prezentací na detroitském autosalonu. Současně se ale očekávalo, kdy některá ze zavedených značek jako první přikročí k exportu aut z Číny. Zatím to brzdil jednoduchý důvod. Poptávka po nových autech v Číně značně převyšovala výrobní kapacitu.

Nyní ale došlo k průlomu. Postarala se o něj značka, se kterou se při podobných úvahách moc nepočítalo - Honda. Ta se rozhodla dovážet do Kanady svůj malý model Fit (v Evropě se prodává pod jménem Jazz) namísto z Japonska ze závodu v Číně. Je to součástí snahy japonských automobilek přesunout větší část své produkce mimo Japonsko. K tomu je vedou dva důvody - reakce na důsledky jarní přírodní katastrofy a problémy s posilujícím jenem.

Honda bude Fit z Číny dovážet jen do Kanady. V USA je totiž averze kupujících proti čínským výrobkům natolik velká, že by (alespoň prozatím) nebyly tyto vozy prodejné. Navíc jde jen o provizorní řešení, protože v roce 2014 Honda otevře novou továrnu v Mexiku, kam se výroba modelu Fit přesune.

Každopádně se jedná o významný průlom, který zase o krok přiblížil neodvratný krok směřující k době, kdy auta z Číny začnou dobývat svět. A nebudou to obskurní čínské kopie, jimiž nás už několik let straší věci neznalá média, ale automobily nejrenomovanějších světových značek.