name | autoweek.cz

První kontakt s Octavií na elektrický pohon

První kontakt s Octavií na elektrický pohon

14.02.2012 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Při prezentaci pětidveřové Škody Citigo se nám naskytla i zcela výjimečná příležitost získat první osobní poznatky s elektromobilem Škoda Octavia Green E Line.

V rámci provozních zkoušek deseti elektromobilů Škoda Octavia Green E Line byly dva tyto vozy vyslány i do Lisabonu, kde jsou využívány jako pomocná vozidla při příležitosti mezinárodní prezentace pětidveřové verze minivozu Citigo.
Škodu Octavia Green E Line elektromotor s trvalým výkonem 60 kW napájený lithio-ionovým akumulátorem s kapacitou 26,5 kWh. Ty ve spojení s rekuperací energie vozu poskytují dojezd 150 až 160 km. Maximální hodnota dojezdu se zatím nezkoušela. Elektricky poháněná Octavia dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 12 s a největší rychlost byla omezena na 135 km/h.
Akumulátor o hmotnosti 315 kg je umístěn pod střední a zadní částí podlahy a částečně i v zavazadlovém prostoru. Omezení jeho využitelného objemu je ovšem velmi malé. Na rozdíl od jiných elektromobilů, což jsou obvykle malá městská vozítka s omezenými užitnými vlastnostmi, Octavia Green E Line s karoserií kombi zůstává mimořádně praktickým autem vhodným i pro dopravu čtyř dospělých s jejich zavazadly. I přesto, že se v porovnání s jinými elektromobily jedná o velké auto vyniká jízdní dynamikou a poskytuje mnohem vyšší míru bezpečnosti. Pokud by se tedy Škoda Octavia Green E Line dostala do sériové produkce, má všechny předpoklady posunout elektromobilitu na zcela novou úroveň tím, že k bezemisnímu provozu přidá i jízdní komfort na úrovni očekávané od vozů střední třídy.